Vedecký koordinátor misie Norbert Werner z Ústavu teoretickej fyziky a astrofyziky Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity (MU), ktorá s pôvodnou myšlienkou na postavenie družice s UV ďalekohľadom s možnosťou rýchleho natočenia na cieľ prišla v roku 2021, je z úspechu nadšený: „Máme radosť. Pre celý tím to znamená aj ohromnú výzvu. Čaká nás množstvo práce, ale bude to pre nás obrovský skok vpred. To, čo nás čaká, prinesie veľké množstvo skúseností a otvorí nové možnosti.“
Ako ďalej prof. Werner vysvetlil, cieľom misie je pozorovanie zdrojov gravitačných vĺn, ktoré boli objavené iba pred siedmimi rokmi a za ich objav bola udelená Nobelova cena. Gravitačné vlny vznikajú pri zrážkach čiernych dier a neutrónových hviezd, ktoré patria k najextrémnejším udalostiam vo vesmíre, a pozorovanie týchto udalostí patrí medzi hlavné vedecké priority tohto desaťročia. „Ďalekohľad bude ale slúžiť celej českej a svetovej astronomickej komunite a môžeme od nej čakať prelomové objavy, ktoré zviditeľnia českú vedu a vesmírny priemysel,“ zdôraznil Werner.
Astrofyzici z Prírodovedeckej fakulty MU sú v tíme, ktorý QUVIK (Quick Ultra-Violet Kilonovae Surveyor) pripravuje, zodpovední za vedeckú časť. Masarykova univerzita bude tiež prevádzkovať vedecké operačné stredisko družice. Celý projekt zastrešuje a vedie Výskumný a skúšobný letecký ústav (VZLU). Ďalej na projekte spolupracuje výskumné centrum TOPTEC Ústavu fyziky plazmy AV ČR, vvi a spoločnosť PEKASAT.
„Výskum vesmíru považujeme za perspektívnu oblasť a tento projekt dokazuje, že tu máme ako univerzita, čo ponúknuť. Teší ma aj to, že výstupom tohto projektu nebudú len abstraktné štatistické záznamy v publikačných a citačných databázach, ale že za prispenia našich vedkýň a vedcov vznikne unikátny prístroj, ktorý bude účelne slúžiť medzinárodnej vedeckej komunite,“ uviedol prorektor Masarykovej univerzity pre rozvoj, legislatívu a informačné technológie Radim Polčák.
„Úspech projektu QUVIK je veľkým ocenením práce našich astrofyzikov i celej fakulty, ktorá sa výskumu vesmíru venuje dlhodobo a systematicky. Podpora Ministerstva dopravy ČR a ESA bude mať významný vplyv na kvalitu vedeckej práce a jej výstupov, zároveň tiež vytvára ďalšie príležitosti na medzinárodnú spoluprácu našich vedcov i celkové zvýšenie povedomia o špičkovom výskume v Brne,“ dodal dekan Prírodovedeckej fakulty Tomáš Kašparovský .
Projekt je financovaný zo slovenských prostriedkov, bude spĺňať vysoké medzinárodné štandardy Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a má podporiť zapojenie českých vedcov a priemyslu do vesmírnych projektov. O výbere projektov QUVIK a AMBIC, ktoré obaja vedie VZLÚ, rozhodol na Ministerstve dopravy (MD) výbor, ktorý riadi Rámcový projekt k implementácii podpory, ktorú ESA poskytne vesmírnym aktivitám zo SR. Vybrané misie majú odštartovať do vesmíru v roku 2028 a rozpočet každej z nich bude približne 30 miliónov EUR.
Ondřej Rohlík, manažér Rámcového projektu, v ktorom Česká republika ambicióznu misiu realizuje, v tlačovej správe MD vyzdvihol pripravenosť, unikátnosť a potenciál vybraných projektov. , manažment a ošetrenie rizík. Výbor tiež hodnotil súlad navrhnutých projektov s cieľmi Národného kozmického plánu, najmä vplyv na rozvoj českého kozmického ekosystému a zviditeľnenie Českej republiky vo svete. Ďalšími cenenými aspektmi je komerčná využiteľnosť technológií, ktoré pre tieto misie budú potrebné, a vybudovanie pozemnej infraštruktúry pre ďalšie kozmické misie a intenzívnejšie využívanie príležitostí, ktoré kozmické aktivity prinášajú.“
Zdroj: Tlačová správa MUNI