(SITA) - „Rád by som navrhol, aby naši partneri v BRICS zvážili možnosť zúčastniť sa na tomto projekte a spoločným úsilím vytvorili plnohodnotný modul,“ povedal Borisov. Ten tiež podľa médií povedal, že africkým krajinám ponúkol príležitosť vytvoriť vlastné moduly a povedal, že Rusko je otvorené spolupráci s ďalšími krajinami.
Budovanie stanice známej ako Ruský orbitálny systém (ROS) nasleduje po tom, čo sa Moskva vlani rozhodla ukončiť desaťročia dlhé partnerstvo s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) a stiahnuť sa z Medzinárodnej vesmírnej stanice, čo bolo jedným z posledných kanálov spolupráce medzi Ruskom a USA.
Prvý stupeň plánovanej stanice ROS by mali vyslať na obežnú dráhu v roku 2027 a jej ďalšie štyri moduly by mali nasledovať v rokoch 2028 - 2030, povedal vo februári vedúci dizajnér projektu Vladimir Koževnikov. Spočiatku by na nej mali pôsobiť dvaja astronauti. Rusi očakávajú, že nová stanice im pomôže vo vývoji technológií pre budúce vesmírne lety.
Rusko, respektíve Sovietsky zväz, prevádzkovalo niekoľko nezávislých vesmírnych staníc, počnúc vôbec prvou na svete Saľutom 1 v roku 1971 a končiac Mirom, ktorý skončil prevádzku v roku 2001. Z krajín BRICS má svoju vlastnú vesmírnu stanicu pre posádku ešte Čína. Čínska stanica je len druhou operačnou orbitálnou základňou okrem ISS.
(c) 2023, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.