Po úspešnom štarte Space Launch System (SLS) agentúry NASA, najvýkonnejšej rakety na svete, je kozmický modul Orión v rámci programu Artemis na ceste k Mesiacu. SLS, nesúci bezposádkový Orion, odštartoval na svoj letový test v stredu o 7:07 SEČ z odpaľovacej rampy 39B v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride.
Štart je prvou etapou misie, v ktorej poletí Orion k Mesiacu a vráti sa na Zem. Let by mal trvať 25,5 dňa, čiže približne rovnako ako by trval let so skutočnou posádkou. Namiesto astronautov sú momentálne v module umiestnené tri figuríny. NASA však chce zariadenie dostať až na jeho limity, aby odhalila problémy skôr, ako do modulu posadí živých astronautov. Figuríny majú na sebe senzory, ktoré by mali merať vibrácie, zrýchlenie alebo vesmírnu radiáciu.
Misia, známa ako Artemis I , je dôležitou súčasťou projektu NASA vedúcu k prieskumu Mesiaca a ďalej Marsu. Jedná sa o mimoriadne dôležitý test predtým, ako sa uskutoční misia Artemis II s astronautmi na palube.
Administrátor NASA Bill Nelson sa pri príležitosti štartu vyjadril, že „letový test bez posádky posunie Orion na hranice úskalia hlbokého vesmíru, čo nám pomôže pripraviť sa na ľudský výskum Mesiaca a v konečnom dôsledku aj Marsu,“.
Po dosiahnutí základnej obežnej dráhy Orion rozmiestnil svoje solárne panely a inžinieri začali vykonávať kontroly systémov kozmickej lode. Asi po 1,5 hodine letu sa motor horného stupňa rakety úspešne spustil na približne 18 minút, čím Orion získal dostatočnú rýchlosť na dráhu TLI (dráha smerom k Mesiacu).
„Trvalo to dlho, kým sme dosiahli tento míľnik, ale čo je dôležité, Orion je teraz na ceste k Mesiacu,“ povedal Jim Free, zástupca pridruženého administrátora NASA pre riaditeľstvo misie rozvoja prieskumných systémov. "Tento úspešný štart znamená, že NASA a naši partneri sú na ceste skúmania vesmíru ďalej ako kedykoľvek predtým."
V priebehu niekoľkých nasledujúcich hodín sa z prstenca, ktorý spája horný stupeň s kozmickou loďou, rozmiestni séria 10 malých vedeckých výskumných satelitov, tzv. Cubesatov. Každý CubeSat má svoju vlastnú misiu, ktorá má potenciál vyplniť medzery v našich vedomostiach o slnečnej sústave alebo demonštrovať technológie, ktoré môžu byť prínosom napríklad aj pre dizajn budúcich misií na prieskum Mesiaca.
Servisný modul Orionu tiež vykoná prvý zo série zážehov, aby udržal Orion na dráhe smerom k Mesiacu približne osem hodín po štarte. V nadchádzajúcich dňoch vykonajú kontrolóri misie v Johnsonovom vesmírnom stredisku NASA v Houstone podľa potreby ďalšie kontroly a korekcie kurzu. Očakáva sa, že Orion preletí okolo Mesiaca v pondelok 21. novembra, kde zaujme stabilnú dráhu vo vzdialenosti niekoľkých tisícov kilometrov nad jeho povrchom.
Raketa SLS a kozmická loď Orion dorazili 4. novembra na Kennedyho štartovaciu rampu 39B, kde prečkali hurikán Nicole. Po odznení hurikánu tímy dôkladne prekontrolovali raketu, kozmickú loď a súvisiace pozemné systémy a potvrdili, že nezznamenali žiadne významné poškodenia.
Inžinieri predtým vrátili raketu späť do budovy Vehicle Assembly Building (VAB) 26. septembra ako ochranu pred hurikánom Ian a po zrušení dvoch predchádzajúcich pokusov o štart, 29. augusta kvôli chybnému teplotnému senzoru a 4. septembra kvôli úniku kvapalného vodíka v rozhraní medzi raketou a mobilným odpaľovacím zariadením. Pred návratom späť na VAB tímy úspešne opravili únik a predviedli aktualizované postupy tankovania. Počas pobytu vo VAB tímy vykonávali štandardnú údržbu na opravu menších poškodení peny na systéme tepelnej ochrany a dobíjanie alebo výmenu batérií v celom systéme.
Prostredníctvom misií Artemis vysadí NASA prvú ženu a prvú osobu inej farby pleti na povrchu Mesiaca, čím pripraví pôdu pre dlhodobú prítomnosť na Mesiaci a poslúži ako odrazový mostík astronautom na ceste na Mars.
Zdroj: NASA