ESA je medzivládna organizácia riadená svojimi 22 členskými štátmi a za posledné desaťročia sme vybudovali silnú sieť medzinárodnej spolupráce, ktorá slúži európskemu a globálnemu vesmírnemu spoločenstvu prostredníctvom jej veľmi úspešných programov.
Plne implementujeme sankcie uvalené na Rusko našimi členskými štátmi. Posudzujeme dôsledky každého z našich prebiehajúcich programov realizovaných v spolupráci s ruskou štátnou vesmírnou agentúrou Roskosmos a zosúlaďujeme naše rozhodnutia s rozhodnutiami našich členských štátov v úzkej koordinácii s priemyselnými a medzinárodnými partnermi (najmä s NASA na Medzinárodnej vesmírnej stanici ).
Čo sa týka štartovacej kampane Sojuzu z európskeho kozmodrómu v Kourou, berieme na vedomie rozhodnutie Roskosmosu stiahnuť svoju pracovnú silu z Kourou. Následne posúdime pre každý európsky inštitucionálny náklad, za ktorý zodpovedáme, vhodné možnosti vypúšťania rakiet založenú najmä na odpaľovacích systémoch, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke, a na pripravovaných nosných raketách Vega-C a Ariane 6.
Pokiaľ ide o pokračovanie programu ExoMars, sankcie v širšom kontexte spôsobujú, že spustenie v roku 2022 je veľmi nepravdepodobné. Generálny riaditeľ ESA zanalyzuje všetky možnosti a pripraví formálne rozhodnutie o ďalšom postupe členských štátov ESA.
ESA naďalej monitoruje situáciu v úzkom kontakte so svojimi členskými štátmi.