William Shatner poletí 12. októbra do vesmíru

, Autor:
Kanadský herec William Shatner, známy najmä ako kapitán James T. Kirk z kultového sci-fi seriálu a filmov Star Trek, tento mesiac poletí do vesmíru. Deväťdesiatročný umelec bude na palube rakety New Shepard spoločnosti Blue Origin, ktorá vzlietne 12. októbra zo západného Texasu. Firma amerického miliardára a zakladateľa spoločnosti Amazon Jeffa Bezosa to potvrdila v pondelok.

Posádku bude tvoriť Wiliam Shatner po boku Audrey, viceprezidentky misie a letovej prevádzky Blue Origin

(SITA/AP) - Počas druhého letu s posádkou budú v kapsule so Shatnerom ďalší traja ľudia, z toho dvaja platiaci zákazníci. Budú nimi bývalý inžinier z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý založil firmu na nanosatelity, spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti špecializovanej na klinický výskum a zamestnanec Blue Origin. Cesta do vesmíru a späť by mala trvať 10 minút, pričom stroj dosiahne výšku zhruba 106 kilometrov.

Shatner sa stane najstaršou osobou, ktorá cestovala do vesmíru. „O vesmíre počujem už dlho. Využívam príležitosť, aby som ho videl na vlastné oči. Aký zázrak,“ vyjadril sa herec vo vyhlásení.

Prvý let s posádkou absolvovala Blue Origin v júli. Prvými pasažiermi takéhoto letu bol spomenutý Bezos, jeho brat, 82-ročná letkyňa Wally Funková a 19-ročný holandský tínedžer Oliver Daemen.


(c) 2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.