Dvojka RTVS prinesie exkluzívny rozhovor s členom posádky Crew Dragon, štart letu do vesmíru odvysiela naživo

, Autor:
Diváci Dvojky budú opäť naživo svedkami špeciálnej udalosti. K Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) znovu vzlietne vesmírna loď Crew Dragon spoločností NASA a SpaceX. Všetky podstatné informácie o tejto výprave zaznejú z úst exkluzívnych hostí v relácii Experiment špeciál naživo v piatok 23. apríla.

Raketa SpaceX Falcon 9 s palubnou kozmickou loďou spoločnosti Dragon pri západe slnka na štartovacej rampe v komplexe 39A v pondelok 19. apríla 2021 v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride. Foto: NASA / Joel Kowsky

RTVS chce dnešný deň Zeme osláviť aj mimoriadnym živým vysielaním vedeckej talkshow s Gregorom Marešom. Do vesmíru sa totiž opäť chystá vesmírna loď Crew Dragon. Tentokrát na jej palubu nastúpi aj štvorčlenná posádka, ktorej súčasťou bude astronaut z Európy – Francúz Thomas Pesquet. Práve ten exkluzívne pre RTVS porozpráva aj o svojich pocitoch z tejto vzrušujúcej vesmírnej výpravy. „Po niekoľkých týždňoch komunikácie s ESA (Európska vesmírna agentúra) sa nám podarilo dohodnúť exkluzívny 10-minútový rozhovor. Astronauta Thomasa Pesqueta sme zastihli v NASA, počas intenzívnych príprav na let do vesmíru, iba necelý týždeň pred štartom misie. Úprimne ho potešil záujem zo Slovenska a všetkých divákov pozdravil v slovenskom jazyku,“ hovorí dramaturg RTVS Matej Novák. Diváci sa môžu tešiť na rozhovor plný zaujímavých informácií. Prezradil napríklad aj to, aká bude jeho polročná úloha na ISS (International Space Station) a či je možné si z vesmíru priniesť suvenír. „Divákom ponúkneme exkluzívny rozhovor počas živého prenosu relácie Experiment (23.4.). Celý rozhovor odvysielame v magazíne VAT – veda a technika v sobotu 1.mája na Dvojke,“ dodáva Matej Novák.

Pôvodné dnešné mimoriadne vysielanie relácie Experiment špeciál sa presúva na zajtra z dôvodu zmeny termínu štartu vesmírnej lode, pozn. redakcie.

Súčasťou vysielania bude aj exkluzívny hosť v štúdiu, divákom Experimentu dobre známy astronóm Jiří Šilha. Experiment špeciál: Naživo do vesmíru odvysiela televízna Dvojka 23. apríla o 11.30 h. Živý prenos RTVS prinesie aj online na webe RTVS.sk a prostredníctvom streamu na facebookových profiloch RTVS, Dvojka, Experiment a VAT.

 

Obľúbenú vedeckú talkshow Experiment vysiela Dvojka od jesene 2018. Za takmer 3 roky mohli diváci vidieť doposiaľ 7 špeciálov. Okrem troch špeciálnych vysielaní o koronavíruse, priniesla Dvojka štyri veľké udalosti týkajúce sa vesmíru. Diváci Experimentu boli naživo svedkami cesty ľudskej posádky do vesmíru, jej návratu na Zem či pristátia misie na Marse.


(c) 2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.