Moskva druhý raz úspešne vypustila raketu novej generácie Angara A5

, Autor:
Rusko v pondelok po druhý raz úspešne odpálilo ťažkú vesmírnu raketu novej generácie, ktorou chce Moskva dosiahnuť nezávislosť od iných krajín v rámci výskumu vesmíru. Raketa Angara A5 pomenovaná podľa sibírskej rieky vyštartovala z kozmodrómu Pleseck v Archangeľskej oblasti na severozápade Ruska.

Ruská raketa Angara A5 štartuje na svoj druhý testovací let z kozmodrómu Pleseck na severe Ruska 13. decembra 2020. (Autor: Ruské ministerstvo obrany)

(SITA/AP) - "Letí to, sakra!" napísal po štarte na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin.

 

Takzvanú ekologickú raketu Rusi vyvíjali od pádu Sovietskeho zväzu na nariadenie vtedajšieho prvého prezidenta Ruskej federácie Borisa Jeľcina. Tá podľa Roskosmosu nepoužíva agresívne a toxické pohonné látky, čo významne zvyšuje environmentálnu bezpečnosť v kozmodróme a susediacich oblastiach.

 

Prvý úspešný testovací let rakety Angara A5 sa uskutočnil 9. júla 2014. Ruský prezident Vladimir Putin ho vtedy označil ako "veľký úspech pre ruský kozmický priemysel". Raketa od štartu v Plesecku počas 21 minút svojho letu prekonala vzdialenosť 5700 kilometrov a dorazila na Kamčatku.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.