Kabinet schválil pridružené členstvo Slovenska v ESA

, Autor:
Na pridružené členstvo v ESA by mal štát každoročne vyčleniť 4,5 milióna eur.

Vládny kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) odsúhlasil, aby sa Slovensko stalo pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Ministrovi financií a podpredsedovi vlády tak uložil, aby pri rozpise rozpočtu kapitoly Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR rátali aj s členstvom v ESA, a to v hodnote 4,5 milióna eur každoročne od roku 2021. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie kabinetu predložil minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Do materiálu ešte budú musieť zapracovať detailnejšie informácie o pripravovanej „vesmírnej kancelárii“, ktorá by koordinovala slovenské subjekty pri zapájaní sa do projektov ESA.

 

Pridružené členstvo v ESA Slovensku umožňuje zapojiť sa do voliteľných programov a garantuje geografickú návratnosť investovaných finančných prostriedkov vo výške zhruba 80 percent. „V prípade pridruženého členstva sa slovenské firmy môžu priamo zapájať do dodávateľského reťazca pre ESA, čo môže predstavovať príležitosť pre subdodávateľov automobilového alebo leteckého priemyslu diverzifikovať svoje portfólio,“ objasnil rezort školstva. Členstvo budú môcť využiť aj sofvérové spoločnosti. Pridružené členstvo podľa ministerstva ponúka aj možnosti na premenu slovenského hospodárstva a rozvoj jeho inovačného potenciálu.

 

Slovensko malo s ESA od roku 2015 päťročnú dohodu s finančným plnením od roku 2016, ktorá sa ukončí 3. februára 2021. V rámci tejto zmluvy sa na Slovensku financovalo 39 projektov v sume za viac ako 5 443 000 eur. Ako priblížilo ministerstvo, výsledky týchto projektov napomohli vzniku inovatívnych riešení a tvorbe produktov v oblasti vesmírneho softvéru, hardvéru a vesmírnych aplikácií.

 

Vláda SR musela rozhodnúť o budúcnosti Slovenska v programe ešte dnes, pretože do 8. októbra má ESA poskytnúť svoje záväzné stanovisko. Do decembra 2020 by na rokovanie vlády a Národnej rady SR mal byť predložený materiál, ktorým sa navrhne uzatvorenie medzinárodnej zmluvy s ESA.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.