Helikoptéra Ingenuity má za sebou prvé nabíjanie batérií počas cesty na Mars

, Autor:
Helikoptéra Ingenuity v útrobách roveru amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý v júli odštartoval cestu na Mars, zatiaľ spoľahlivo funguje. Počas spomenutej misie už dokonca má za sebou prvý výraznejší úspech. Pred dvomi týždňami sa ju počas letu uprostred vesmíru podarilo úspešne nabiť.

Autor: NASA/Caltech

(SITA) - "Znamená to, že prvýkrát sa batérie helikoptéry nabili vo vesmírnom prostredí," uviedla NASA. Nabíjanie trvalo osem hodín, pričom tento proces sa bude opakovať každých niekoľko týždňov. Rover Perseverance by mal na "červenej planéte" pristáť vo februári budúceho roka.

 

 

Po sedemmesačnej ceste sa Perseverance pokúsi pristáť v 40 kilometrov širokom kráteri Jezero, ktorý bol podľa satelitných záberov pred miliardami rokov jazerom. Rover by mal na Marse hľadať dôkazy o predchádzajúcom mikrobiálnom živote a tiež zbierať vzorky hornín, ktoré sa na Zem v priebehu nasledujúceho desaťročia pokúsia dostať iné misie. Perseverance tiež poslúži výskumníkom pri príprave budúceho plánovaného vyslania ľudí na Mars - jeden z jeho inštrumentov sa pokúsi z tamojšej atmosféry, ktorej dominuje oxid uhličitý, vytvoriť kyslík a na palube stroja sú tiež materiály na skafandre určené na test odolnosti.

 

Perseverance by mal skúmať planétu prinajmenšom jeden marťanský rok, čo sú zhruba dva pozemské roky. Jeho funkčnosť bude zabezpečovať rádioizotopový energetický systém. Viacúčelový rádioizotopový termoelektrický generátor (MMRTG) bude premieňať teplo vznikajúce pri prirodzenom rozpade plutónia na elektrinu, ktorá bude napájať dve hlavné batérie. Teplo z MMRTG zase udrží nástroje a systémy rovera v ich správnej prevádzkovej teplote.

 

Šesťkolesový rover, ktorý váži takmer tonu, má na sebe sedem nástrojov, 23 kamier, dva mikrofóny a vrták. Tiež nesie 1,8-kilogramovú helikoptéru Ingenuity, ktorú po nájdení vhodného terénu vypustia na testovací let. Ten má dokázať, že letecké stroje dokážu fungovať aj v riedkom marťanskom vzduchu. Misia NASA je tretia, ktorá tento rok vyštartovala k Marsu. Svoje sondy tam už vyslali aj Čína a Spojené arabské emiráty.

 

Informácie pochádzajú z webstránky www.cnet.com a archívu agentúry SITA.

 

Pôvodný článok:

https://www.cnet.com/news/nasa-powers-up-first-mars-helicopter-ingenuity-as-it-travels-through-space/


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.