Čína vyslala posledný satelit zo siete Beidou

, Autor:
Čína v utorok vyslala posledný satelit z navigačného systému Beidou. Štart nosnej rakety Čchang-čeng-3 (Dlhý pochod-3) so satelitom zo základne Si-čchang vysielali naživo. Zhruba o polhodinu neskôr satelit dorazil na obežnú dráhu a otvoril svoje solárne panely. Minulý týždeň štart odložili pre nešpecifikované technické problémy.

Autor: Getty images

(SITA/AP) - Vypustenie 55. satelitu z rodiny Beidou ukazuje, že čínska snaha poskytnúť globálne pokrytie, bola "absolútne úspešná," vyjadril sa hlavný konštruktér systému Jang Čchang-feng pre štátneho vysielateľa CCTV. "V skutočnosti to tiež značí, že sa posúvame od významnej krajiny v oblasti vesmíru ku skutočnej vesmírnej veľmoci," skonštatoval.

Prvú generáciu Beidou vyradili z prevádzky v roku 2012. Súčasná tretia verzia satelitnej siete, známa ako BDS-3, ktorú tvorí 30 satelitov, by mala poskytnúť celosvetové pokrytie pre navigáciu a poskytovanie času a stať sa tak alternatívou amerického systému GPS, európskeho systému Galileo a ruského Glonassu.

Čína má ambiciózny vesmírny program, ktorý sa za posledné dve desaťročia rýchlo rozvinul. Je to tým, že vláda venuje významné zdroje na rozvoj nezávislých špičkových technologických kapacít.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.