Zo Shetlandských ostrovov po prvý raz vzlietla raketa

, Autor:
Súkromná raketová spoločnosť Skyrora vykonala úspešný test svojej rakety zo Shetlandských ostrovov. Skylark Nano je pritom vôbec prvá raketa, ktorá vzlietla z územia Shetland.

Autor: SKYRORA

(SITA) - Dvojmetrová raketa vzlietla v sobotu 13. júna z polostrova Fethaland, na ostrove Mainland, a dosiahla výšku šesť kilometrov. Účelom testu bolo zozbierať meteorologické dáta, meranie veterných profilov a zároveň tiež analýza trajektórie rakety a pomoc pri tréningu pre ďalšie plány spoločnosti, informuje spravodajský portál BBC.

Skyrora, ktorá sídli v Edinburghu, vyvíja raketový systém zameraný na vynášanie menších satelitov do vesmíru. Na komerčné lety, ktoré plánuje začať od roku 2022, sa chystá využiť vyvíjané rakety Skylark-L a Skyrora XL. Spomínaná Skylark Nano slúži skôr na demonštráciu pohonných technológií a zbieranie dôležitých informácií, po prvý raz ju otestovali v roku 2018.

Ako poukazuje portál TechCrunch, prístup firmy je unikátny. Pri konštrukcii svojich strojov využíva aj doplnkovú výrobu - 3D tlač - a ako palivo využíva kerozín vyrobený z vyhodeného plastového odpadu, čo podľa spoločnosti, v porovnaní s tradičným raketovým palivom, vedie k nižšej produkcii emisií.

Shetlandy sú jedným z troch navrhovaných miest pre komerčný kozmodróm v Škótsku. Okrem nich je to tiež polostrov A'Mhoine v oblasti Sutherland a ostrov North Uist vo Vonkajších Hebridách.

 

Pôvodné články: https://www.bbc.com/news/uk-scotland-north-east-orkney-shetland-53049513


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.