Christina Koch má po návrate z vesmíru problémy s rovnováhou a bolia ju svaly

, Autor:
Americká astronautka Christina Koch, ktorá sa 6. februára po takmer 11-mesačnom pobyte na ISS vrátila spolu s dvomi kolegami na Zem, má problémy s rovnováhou a bolia ju svaly.

(SITA/AP) - Na tlačovej konferencii v Houstone novinárom povedala, že gravitácii sa prispôsobuje celkom dobre. Vo vesmíre strávila 328 dní, čo je nový ženský rekord.

 

Prezradila tiež, že po návrate ju asi jeden deň bolel krk. "Cítila som sa ako dvojdňové dieťa, ktoré sa zo všetkých síl snaží zdvihnúť hlavu," povedala. Astronautka je podľa vlastných slov rada, že ju neboleli nohy a nepálila koža, ako pred štyrmi rokmi jej kolegu Scotta Kellyho, ktorý mimo Zeme strávil 340 dní.

 

Koch čakali doma v texaskom Galvestone jej obľúbené jedlá, po ktorých túžila vo vesmíre. Tri dni po pristátí v Kazachstane išli spolu s manželom Bobom a ich sučkou na pláž v Mexickom zálive. "Nie som si istá, kto bol viac nadšený z toho, že sa opäť vidíme," povedala na margo stretnutia s domácim miláčikom.

 

Štyridsaťjedenročná žena letela na ISS vlani v marci a v októbri bola členkou prvého čisto ženského tímu, ktorý vystúpil do otvoreného vesmíru. Na stanici sa v súčasnosti nachádzajú dvaja astronauti a jedna astronautka.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.