Indická vesmírna loď sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca

Pristávací modul, ktorý sa oddelí od lode približne 100 kilometrov od povrchu, sa 7. septembra pokúsi o prvé pristátie Indie na Mesiaci.

AFP / Indian Space Research Organisation (ISRO)

(AFP) - Bezpilotná vesmírna loď, ktorú India vypustila 22. júla, sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca. Indická vesmírna agentúra (ISRO) v utorok informovala, že Čandraján-2, čo v sanskrite znamená "mesačná kozmická loď", bude obiehať okolo Mesiaca, kým sa nedostane na vzdialenosť približne 100 kilometrov od jeho povrchu.

 

Následne sa od lode oddelí pristávací modul, ktorý sa pokúsi o prvé pristátie Indie na Mesiaci. To je naplánované na 7. septembra na relatívne rovnom povrchu medzi dvoma krátermi v oblasti južného pólu. Pravdepodobnosť úspešného pristátia podľa šéfa ISRO K. Sivana odhadujú iba na 37 percent.

 

Pristávací modul by mal vypustiť rover, ktorý sa bude po mesačnom povrchu pohybovať 14 pozemských dní. Skúmať bude trvalo zatienené krátery, o ktorých vedci predpokladajú, že obsahujú 100 miliónov ton vody. Prítomnosť vody potvrdila predchádzajúca indická misia na Mesiac. Podľa vedcov môžu zásoby vody a minerálov urobiť z Mesiaca zastávku pred ďalšími cestami do vesmíru.

 

Dáta získané misiou Čandraján-2 použijú podľa Sivana aj pre misiu Artemis amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), v rámci ktorej chcú do roku 2024 vyslať na Mesiac astronautov, aby pripravili podmienky pre ľudskú misiu na Mars.

 

Prvá indická lunárna misia, Čandraján-1, sa v roku 2008 dostala na obežnú dráhu a pomohla potvrdiť prítomnosť vody. Ak bude misia Čandraján-2 úspešná, India sa po Spojených štátoch, Rusku a Číne stane iba štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. India zároveň plánuje do roku 2022 poslať do vesmíru ľudí.


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.