Čínania po prvý raz vyslali do vesmíru raketu z mobilnej plošiny v Žltom mori

, Autor:
Čína 5. júna po prvý raz vyslala do vesmíru raketu z mobilnej plošiny na mori. Raketa Čchang-čeng 11 s piatimi komerčnými satelitmi a dvomi družicami s experimentálnou technológiou vzlietla z plošiny na palube komerčnej lode v Žltom mori, pri pobreží provincie Šan-tung. Bolo to už 306. vypustenie rakety z rady Čchang-čeng, no vôbec prvé na mori.

Autor: Xinhua

(SITA/AP) - Čína je treťou krajinou sveta, po Spojených štátoch amerických a Rusku, ktorá zvládla technológiu štartov na mori. Vypúšťanie rakiet na mori má viaceré výhody. Štarty rakiet sa môžu uskutočniť bližšie k rovníku, odkiaľ si let na obežnú dráhu Zeme vyžaduje menej paliva, čo znižuje celkové náklady. Tiež znižujú možnosť škôd na zemi v dôsledku padajúcich úlomkov z rakiet. Odborníci, ktorých citovala oficiálna tlačová agentúra Sin-chua, tvrdia, že technológia štartov na mori naplní rastúci dopyt po vypúšťaní družíc s nízkym sklonom orbitu.

 

Čína dlhodobo pracuje na rozvoji svojho ambiciózneho vesmírneho programu. Od roku 2003, keď vyslala do kozmu prvú misiu s ľudskou posádkou, sa jej už podarilo napríklad umiestniť na obežnú dráhu Zeme dve vesmírne stanice či uskutočniť výstup do otvoreného vesmíru. Peking tiež v 20. rokoch tohto storočia plánuje pristáť s prieskumným vozidlom na Marse.


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.