V sobotu odštartovala 15-dňová simulovaná misia na Mesiac

, Autor:
V sobotu sa začala 15-dňová misia simulujúca pobyt na Mesiaci. Na projekte, ktorý sa uskutočňuje na simulovanej mesačnej základni v Poľsku, sa zúčastňuje päťčlenná posádka. Jej členom je aj Slovák Matej Poliaček, ktorý je členom absolventského programu v Európskej vesmírnej agentúre (ESA). Misia bude trvať do 9. septembra.

Jan Popowski/M.A.R.S./PMAS 2017

(SITA) - Misia LEARN (Lunar Exploration Activities and Remote Navigation) sa odohrá v areáli Lunares súkromnej spoločnosti Space Garden v poľskom meste Pila, kde je možné simulovať podmienky, v ktorých budú budúci astronauti žiť na Mesiaci. Reakcie a prispôsobenie sa posádky prostrediu budú počas misie monitorované. To by malo pomôcť pri organizácii budúcich misií, aby astronauti, ktorí v prípade stálej ľudskej prítomnosti na Mesiaci strávia na zemskej obežnici týždne či mesiace, mali čo najviac pohodlia.

 

Posádka, ktorá má tiež členov z Poľska, Estónska a Spojeného kráľovstva, bude počas misie vykonávať rôzne experimenty. V rámci nich budú jej členovia napríklad sledovať ako vnímajú čas, ich úrovne stresu, výkon a správanie sa v izolácii. Súčasťou misie okrem iného tiež bude výskum udržateľnosti vybraných potravín vo vesmíre. Zo zariadenia, v ktorom budú bývať, budú môcť členovia posádky vyjsť len v skafandroch a budú môcť preskúmavať susedný hangár, ktorý sa na povrch Mesiaca premenil s pomocou čadičových skál a prachu. Pred, počas aj po misii budú odborníci sledovať zdravotný stav posádky, aby mohli zbierať dáta o vplyve pobytu v uzavretom prostredí.

 

Posádka počas misie neuvidí slnečné svetlo. Umelé osvetlenie na základni bude mať na starosti kontrolný tím so sídlom v technickom centre ESA v Holandsku, ktorý im umelo predĺži deň tak, ako by ho zažili vo vesmíre. Kontrolný tím tiež bude komunikovať s posádkou, riadiť ich rozvrh a pomáhať pri experimentoch. Misiu tiež riadi tím technickej podpory a skupina vedúcich vyšetrovateľov, ktorí vyškolili posádku na pripravené experimenty. Z experimentov budú môcť ťažiť výskumné skupiny z rôznych oblastí, ako sú napríklad pestovanie rastlín, medicína, geológia, biológia, šport, telerobotika či 3D tlač.

 

"V tejto vesmírnej misii bude posádka úplne izolovaná od slnka, času a internetu," uviedla výskumná pracovníčka z ESA Agata Kolodziejczyk, ktorá viedla vybudovanie spomínaného ubytovacieho zariadenia v rámci jej výskumu zameranom na architektúru pre budúce mimoplanetárne základne, a dodala, že všetka komunikácia sa uskutoční prostredníctvom operačného systému v zmienenom zariadení. "Posádka LEARN vykoná niekoľko experimentov z oblasti vesmírnej medicíny. Medzi nimi bude, individuálne prispôsobené, používanie lyofilizovaného jedla (sušeného mrazom, pozn. SITA) na skúmanie vplyvu takýchto potravín na zloženie slín," vysvetlila.

 

Zariadenie, v ktorom budú členovia misie bývať, má spálňu, kuchyňu, kúpeľňu, posilňovňu, kanceláriu, biologické laboratórium, analytické laboratórium a sklad zariadenia. Posádka bude musieť udržiavať systémy na podporu života a tiež sa bude musieť naučiť ako používať obmedzené zásoby, ako napríklad vody či jedla. Každý člen posádky bude mať individuálne určené povinnosti, ktoré budú závisieť od ich úlohy. Matej Poliaček bude monitorovať stav misie a bude mať na starosti jej dáta. Okrem neho budú posádku tvoriť Poľka Joanna Jurga, jej krajan Kamil Kosko, Jekaterina Timohhina z Estónska a Brit Jacob Smith.

 

Informácie agentúre SITA poskytol člen misie LEARN Matej Poliaček.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.