Trump nariadil zriadenie novej zložky v armáde, budú ňou vesmírne sily

, Autor:
Americký prezident Donald Trump nariadil ozbrojeným silám, aby zriadili svoju šiestu zložku - vesmírne sily. Svoje rozhodnutie zdôvodnil posilnením národnej bezpečnosti a vznikom nových pracovných miest.

(SITA) - "Nestačí mať vo vesmíre len americkú prítomnosť. Musíme mať vo vesmíre americkú dominanciu," uviedol v pondelok v Bielom dome. Prezident zároveň sľúbil, že Spojené štáty opäť vyšlú svojich ľudí na Mesiac a nakoniec i na Mars.

 

Trump oznámil zriadenie vesmírnych síl krátko po tom, ako diskutoval o americkom a nemeckom prístupe k prisťahovalectvu. "Týmto nariaďujem ministerstvu obrany a Pentagonu, aby okamžite začali s procesom nevyhnutným na zriadenie vesmírnych síl ako šiestej zložky ozbrojených síl," vyjadril sa politik, podľa ktorého je tiež neakceptovateľné, aby Čína a Rusko vo vesmíre viedli. Ako uviedol, federálnym agentúram nariadi, aby "zaviedli najmodernejší rámec pre riadenie vesmírnej dopravy".

 

Detaily o vesmírnych silách vrátane informácií o tom, čo budú robiť, zatiaľ nie sú známe. Podľa Trumpa však budú "oddelené" od vzdušných síl, no budú s nimi "rovnocenné". Na zriadenie novej zložky ozbrojených síl musí najprv Kongres schváliť zákon, ktorý to povoľuje.

 

"Tentoraz urobíme viac, ako len zapichneme vlajku a zanecháme stopy. Vybudujeme dlhodobú prítomnosť, rozšírime naše hospodárstvo a zriadime nadáciu pre misiu na Mars," povedal Trump pred stretnutím s Národnou vesmírnou radou.

 

Podľa Trumpa jeho administratíva zároveň uvíta vzrastajúci komerčný vesmírny priemysel tým, že umožní americkým "bohatým chlapíkom" použiť nehnuteľnosti Spojených štátov na vypúšťanie ich rakiet. "Ak nás porazíte s Marsom, budeme veľmi šťastní a vy ešte známejší. Môžu nás poraziť a my si za to vezmeme všetky zásluhy," cituje šéfa Bieleho domu spravodajský portál BBC.

 

Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-44527672


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.