Americká kozmická rekordmanka dala zbohom NASA

, Autor:
Služby amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok opustila po 32-ročnej hviezdnej kariére americká astronautka a biochemička Peggy Whitson, ktorá drží viacero "vesmírnych" rekordov.

(SITA/AP) - Whitson strávila mimo našej planéty viac času ako akýkoľvek iný Američan a tiež ako akákoľvek iná žena na svete. Zúčastnila sa na troch vesmírnych misiách - v rokoch 2002, 2007 až 2008 a 2016 až 2017 - a jej celkový čas strávený vo vesmíre je 665 dní, 22 hodín a 22 minút.

 

Whitson bola zároveň pri svojej poslednej vesmírnej misii vo veku 57 rokov doteraz najstaršou ženou vo vesmíre a tiež bola prvou ženou, ktorá velila Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

 

Dlhší čas vo vesmíre ako Peggy Whitson strávili len ruskí kozmonauti. Absolútny rekord drží Gennadij Padalka, ktorý bol v kozme na piatich misiách v celkovom trvaní 879 dní.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.