SpaceX poslala 50. štartom rakety Falcon 9 španielsky telekomunikačný satelit na obežnú dráhu

, Autor:
Krátko po polnoci, 6. marca 2018, Spoločnosť SpaceX úspešne vyniesla španielsky širokopásmový telekomunikačný satelit na obežnú dráhu, čím dosiahla 50. štart rakety Falcon 9.

Autor: SpaceX

Raketa, ktorá niesla satelit s názvom Hispasat 30W-6, vyštartovala z leteckej základne Cape Canaveral na Floride v utorok skoro ráno na začiatku dvojhodinového štartovacieho okna v čase 1:33 ET (6:33 CET).

Komentátor John Insprucker nazval tento štart “skvelým štartom rakety.” Podľa Elona Muska (SpaceX CEO) je satelit Hispasat 30W-6 zatiaľ najväčším geostacionárnym satelitom, ktorý doteraz SpaceX vyniesla do vesmíru. Veľkosťou pripomína autobus, váži viac ako 6 metrických tón a jeho názov je odvodený z jeho cieľovej obežnej dráhy (30 stupňov západne).

 

Satelit je navrhnutý tak, aby poskytoval širokopásmové dátové služby a televízne programy pre Európu, Stredomorie, Severnú Afriku a Ameriku, od nadmorskej výšky viac ako 36 000 km (22 000 míľ). Spravuje ho spoločnosť Hispasat, jeden z popredných distribútorov španielskeho a portugalského vysielania. Tento štart sa uskutočnil menej ako dva týždne po tom, čo spoločnosť SpaceX vypustila španielsky satelit určený na radarové zobrazovanie známy ako PAZ a prvé dva prototypy širokopásmových satelitov spoločnosti SpaceX.

Tentokrát spoločnosť SpaceX nevyužila príležitosť pokúsiť sa o pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9 na palube lode v Atlantickom oceáne. Dôvodom boli vlny až do výšky 8 metrov. V dôsledku tohto zostala loď s názvom ‘Of Course I Still Love You’ v prístave.

 

Zdroj: www.geekwire.com

Preložil: Peter Dancák