Elona Muska zastúpil Starman - zatiaľ

, Autor:
Z kozmodrómu na Floride z rampy 39A minulý týždeň úspešne vzlietla k svojmu premiérovému štartu nová raketa Falcon Heavy. Pod aerodynamickou hlavicou bol na ľavom sedadle športiaku Tesla Roadster pripravený Starman, oblečený v novom skafandri pre posádky lodí Crew Dragon.

Pre skrátenie dlhej chvíle aj pre zmiernenie prípadného napätia mohol siahnuť do priehradky v palubnej doske pre knižku Stopárov sprievodca po Galaxii od známeho autora Douglasa Adamsa, pustiť si pesničku britského speváka Davida Bowieho a v priehradke našiel možno tiež román Nadácia od slávneho Isaaca Asimova; aspoň sa o tom pred časom zmienil Elon Musk, duchovný otec dnešného dlho očakávaného a tak úspešného kozmického dňa.

V červenom športiaku k Marsu

Keď sme pred Vianocami prvýkrát uvideli na Instagramu Elona Muska červený športiak na adaptéri pre užitočné zariadenia známeho z letov rakiet Falcon 9, razom bolo jasné, čo ponesie Falcon Heavy pri svojej premiére miesto nezaujímavého a úplne nepríťažlivého balastu, a predovšetkým čo má dopraviť na pretiahnutú heliocentrickú dráhu periodicky dosahujúcu až k obežnej dráhe Marsu, razom bolo jasné, ktoré "ojazdené auto" sa stane najvyhľadávanejšie a nepochybne aj najdrahšie v celej histórii automobilizmu.

Červený športiak používal priamo Elon Musk, ktorý nikdy neskrýval, že jeho snom je, aby sa sám jedného dňa vypravil až na povrch Marsu. Zatiaľ sa teda rozhodol k Marsu poslať ako predvoj svoj športový automobil, a ako na začiatku februára doplnil, tiež Starman ako svojho vyslanca, oblečeného do snehobieleho moderného kozmického skafandra; a tiež svoju obľúbenú knihu, možno dve.

Aby sme sa my, čo zostávame na Zemi, mohli pozrieť očami Starman na jeho raketový let k Marsu, nechýba samozrejme ani TV kamery. A pre umocnenie atmosféry, ostatne ako to v každom správnom športiaku býva, sa počas štartu a vzletu z kabíny rozoznela Space Oddity v podaní Davida Bowieho. Bol to úžasný pohľad cez čelné sklo automobilu na modrú Zem na pozadí čierneho vesmíru!

Popri ďalších zaujímavostiach z nákladového priestoru nemožno nespomenúť, že na šedej doske pod automobilom s graficky sympatickým písmenom X, typickým pre Muskovu rakietovo-kozmickú spoločnosť, sú vyryté mená pracovníkov SpaceX. Elon Musk totiž vie poďakovať svojim spolupracovníkom, ostatne ako neváha venovať značný čas otázkam verejnosti z celého sveta na twitteri. Keď sa ho jeden z účastníkov diskusie opýtal, či si môže červený športiak ponechať, keď si pre neho doletí, bez okolkov pritakal, že samozrejme, že s tým nemá žiadny problém.

Až doteraz bol jediným súkromným vlastníkom objektu na Mesiaci americký kozmický turista a nadšenec pre kozmický výskum Richard Garriott, ktorý v aukcii Sotheby kúpil ruský Lunochod-2. Kto teda zdvihne rukavicu a s jeho už vysloveným súhlasom prevezme vlastníctvo k dnes už slávnemu červenému športiaku Tesla Roadster?

Samotná reklama?

 

Pokiaľ ide o Elona Muska a jeho spolupracovníkmi zo SpaceX, odvádzajú svoju prácu skutočne skvele. Je vidieť, že sa musia sami uživiť tým, čo robia, pretože sa nemôžu spoliehať na zaručený tok peňazí zo štátnej kasy z príslušnej sumy zo štátneho rozpočtu. Dokážu preto presadiť svoju prácu nielen preukázateľnými úspechmi a bez preháňania odvážnymi plány, ale napríklad pred štartom Falcon Heavynapínali zvedavosť nielen kosmofandů z celého sveta doslova ako príslovečné starého otca traky. Pomohli im k tomu nielen nechcenej opakované odklady štarte, ale napríklad mnohých ako vždy originálne nápady, ako upútať pozornosť verejnosti. Červený Tesla Roadster miesto nič nehovoriaceho balastu ako záťaže medzi nimi úplne dominuje. Veční kritici, ktorí nikdy nevymrú, síce s pohŕdaním okamžite pohovorili o lacnej reklame na výrobky ďalšie firmy, ktorú Elon Musk vlastné, ale pravdu nemali. Jednak by nešlo o žiadnu lacnú reklamu, pretože náklady na štart Falcon Heavy boli už pred časom odhadujú na sumu okolo 90 miliónov dolárov, ale predovšetkým v tomto prípade je význam a dopad celej akcie oveľa cennejšie, než samotná reklama na automobil.

 

Je pravdou, že v NASA by si niečo také nemohli dovoliť. Sú totiž národnou agentúrou, ktorá na svoju prevádzku dostáva finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu, teda z peňazí amerických daňových poplatníkov. Takže sucho a skostnatené uvažujúci zatvrdilí pesimisti a spolu s nimi po sebezviditelnění prahnúci jedinci by nepochybne okamžite pozdvihli hlas s tým, že "si neželajú podobné zábavkami za svoje peniaze", bez toho, aby im však išlo skutočne o podstatu veci.

 

Keby totiž rovnako tomu bolo v NASA, nemohli by nič kritizovať ani najväčší "suchári", pretože červený športiak na ceste k Marsu, pesničky Davida Bowieho, ale tiež Stopárov sprievodca galaxiou v priehradke palubnej dosky (možno aj Asimovovho Nadácia), to všetko nepochybne upúta pozornosť státisícov či skôr miliónov ľudí, ktorí možno ešte včera o kozmickej dianí nejavili žiadny záujem, a predovšetkým mladých ľudí. tiež nielen ku kozmonautike, ale všeobecne k technike ako takej, kedy niektorí takto oslovenie ľudia tiež doslova objaví sci fi a takisto znovuobjeví krásu čítania tlačených kníh, na ktoré počítačové a internetová generácia neprávom zabúda.

 

Možno všetko vidím v príliš pozitívnych farbách a vo väčších súvislostiach, ale každý podobný prospešný krok je nutné oceniť, takže všetko čo Elon Musk a jeho ľudia zo SpaceX k dnešnej úspešnej premiére Falcone Heavy pripravili, je nesmierne prospešné.

 

(Publikované na Technet iDNES, 6.2.2018)

Autor: Pavel Toufar