Skúška rakety Falcon Heavy už dnes

, Autor:
Dnes v čase od 16:00 do 22:00 nášho času by mal prebehnúť dlho očakávaný statický zážih všetkých 27 motorov Merlin 1D rakety Falcon Heavy, čo je nevyhnutná súčasť prípravy premiérového štartu tejto novej silnej rakety.

Statický zážih by mal trvať až 12 sekúnd.

Raketa dnes samozrejme ešte nikam nepoletí, ide o statickú skúšku na rampe LC-39A na kozmodróme na Floride, kedy sa preveria nielen funkcie motorov, ale aj všetky dôležité časti rakety a pripravenosť obsluhy na kozmodróme.

Hlavný centrálny prvý stupeň rakety je nový, obidva bočné bloky tvoria už raz použité prvé stupne Falconu-9, ktoré sa úspešne vrátili.

Tiež pri premiérovom lete Falcon Heavy sa počíta s návratom prvého stupňa - stredný stupeň by mal pristáť na plávajúcej plošine, bočné stupne by mali dosadnúť na pevninu v blízkosti štartovej rampy na špeciálnu pristávaciu plochu.

Prvý exemplár rakety Falcon Heavy by mal podľa zatiaľ predbežných informácií vzlietnuť do konca januára.

Namiesto balastu ako záťaže v hornej časti pre užitočné zaťaženie vynesie do kozmu pod aerodynamickým krytom elektromobil Tesla Red Roaster spoločnosti Tesla, ktorej majiteľom je Elon Musk, riaditeľ a majiteľ spoločnosti SpaceX, prevádzkujúci kozmickú činnosť, najmä štarty rakiet Falcon-9.

Automobil v kozme je samozrejme skvelým a vskutku nevšedným reklamným nápadom, navyše - ak premiérový štart prebehne podľa predpokladov - by sa mal urýchliť tak, aby sa dostal do oblasti obežnej dráhy planéty Mars, a vytvorí tak neobvyklú umelú "planétku" pohybujúcu sa v našej slnečnej sústave. Za niekoľko desiatok rokov sa môže stať ceneným zberateľským exponátom. Kto vie.