Trump chce poslať človeka na Mesiac, možno aj na Mars

, Autor:
Americký prezident Donald Trump v pondelok inštruoval Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), aby vyvíjal aktivity, ktoré povedú k opätovnému vyslaniu človeka na Mesiac, a časom možno aj na Mars. Ako informoval hovorca Bieleho domu Hogan Gidley, Trump podpísal prezidentské nariadenie o politike USA v oblasti vesmírneho výskumu, v ktorom vyzýva NASA, aby "viedla inovatívny program výskumu vesmíru v záujme vyslania amerických astronautov naspäť na Mesiac a prípadne aj na Mars".

(SITA/AP) - Podľa Trumpa je to dôležitý krok v snahe po prvý raz od roku 1972 vrátiť amerických astronautov na Mesiac s cieľom dlhodobého výskumu. "Tentoraz tam len nezapichneme vlajku a nezanecháme stopu, položíme základ možnej misie na Mars, a možno raz aj na mnohé ďalšie vzdialené svety," vyjadril sa.

 

Jeho doterajšie názory a kroky v oblasti vesmírnej politiky sa pritom vo vedeckej obci stretávali skôr s nepochopením. Ešte začiatkom roka napríklad Trump o výskume vesmíru vyhlásil, že sa mu na ňom zdá najdôležitejšie to, že posilňuje americké hospodárstvo a vnútornú bezpečnosť.

 

S kritickými ohlasmi sa stretla aj Trumpova nominácia Jima Bridenstinea na post šéfa NASA. V rozpore s doterajšou praxou je to totiž politik, ktorý nemal žiadny kredit v oblasti vedy. Výhrady zaznievali aj k tomu, že Bridenstine patrí k stúpencom názoru, že globálne otepľovanie vôbec nesúvisí s ľudskou činnosťou.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.