Senátny výbor podporil kontroverzného Trumpovho kandidáta na post šéfa NASA

, Autor:
Výbor pre hospodárstvo, vedu a dopravu Senátu amerického Kongresu schválil najtesnejšou možnou väčšinou nominanta amerického prezidenta Donalda Trumpa na post šéfa Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Nominácia poslanca Snemovne reprezentantov Jima Brindestinea pritom vzbudzuje rozpaky nielen vo vedeckej obci, ale aj naprieč politickým spektrom. Za Trumpovho kandidáta nakoniec hlasovali štrnásti a proti nemu trinásti členovia výboru.

Autor: Staff Sgt. Caleb Wanzer, CC-BY, Creative Commons

(SITA/AP) - Výhrady voči Brindestineovi sa najčastejšie koncentrujú na tri oblasti: Prvým je fakt, že je to politik, druhým je absencia akéhokoľvek kreditu v oblasti vedy, a tretím je Brindestineov názor, že globálne otepľovanie vôbec nesúvisí s ľudskou činnosťou.

 

"Šéf NASA by mal byť profesionálom z oblasti vesmírneho výskumu, a nie politikom," tvrdí napríklad republikánsky senátor za Floridu Bill Nelson. Jeho demokratický kolega Marco Rubio sa dokonca domnieva, že vymenovanie Brindestinea bude mať "devastujúce účinky na vesmírny program".

 

Huffington Post v nedávno zverejnenom profile napísal, že Brindestine, vojenský pilot vo výslužbe, nemá takmer nič dočinenia s vedou, snáď okrem toho, že v minulosti pôsobil ako riaditeľ planetária v Tulse a od roku 2016 je členom výboru pre vedu, vesmír a technológie Snemovne reprezentantov. V rámci neho napríklad opakovane vyjadroval nesúhlasné stanovisko s tým, aby NASA míňala peniaze na výskum klimatických zmien.

 

Postojom prezidenta Trumpa k vede je podľa amerických médií veľká časť vedeckej obce doslova šokovaná. O výskume vesmíru napríklad prezident nedávno vyhlásil, že sa mu na ňom zdá najdôležitejšie to, že posilňuje americké hospodárstvo a vnútornú bezpečnosť.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.