Elon Musk predstavil plány na novú raketu, ktorá by mala slúžiť na cestovanie po Zemi

, Autor:
Americký podnikateľ Elon Musk v piatok predstavil plány na novú raketu, ktorá by mala slúžiť na cestovanie po Zemi. Novinku oznámil počas Medzinárodného astronautického kongresu v austrálskom Adelaide.

(SITA) - Raketa s názvom BFR by mala vzlietať aj pristávať vo vertikálnej polohe a vzdialenosť medzi New Yorkom a Tokiom by mala zvládnuť za približne 30 minút. Ako miliardár uviedol, na každé miesto na svete by sa cestujúci s raketou mohli dostať do hodiny.

 

Raketa bude vysoká 106 metrov a široká deväť metrov, a bude opakovane použiteľná. Stroj bude schopný vyniesť satelity na obežnú dráhu Zeme, zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu aj posádky na Mars. Ako Musk oznámil, na červenú planétu plánuje vyslať prvú raketu bez ľudskej posádky v roku 2022, s ľuďmi už o dva roky neskôr. Jeho spoločnosť SpaceX, ktorá sa po novom zameria len na vývoj BFR, začne vyrábať tieto rakety na budúci rok. SpaceX doteraz vyvíjala a do vesmíru posielala rakety typu Falcon 9 a bezpilotné nákladné lode Dragon.

 

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Pôvodný článok: http://www.bbc.com/news/science-environment-41441877


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.