Japonci vypustili druhý satelit pre vlastnú sieť GPS

, Autor:
Japonsko vo štvrtok z kozmodrómu Tanegašima vypustilo raketu so satelitom, ktorý má byť súčasťou novej, presnejšej siete GPS. Quasi-Zenith Satellite System, známy aj ako Michibiki, by mali po dokončení tvoriť štyri satelity, pričom prvý z nich vypustili ešte v roku 2010 a do budúcej jari plánujú Japonská vesmírna agentúra (JAXA) a Mitsubishi Heavy Industries vypustiť ešte ďalšie dva.

Autor: JAXA

(SITA/AP) - Japonsko sa v súčasnosti spolieha na americkú sieť GPS. Cieľom vybudovania vlastného systému je zníženie nepresností pri navigácii na niekoľko centimetrov, pričom v súčasnosti sú odchýlky v niektorých prípadoch podľa odhadov až desať metrov. Z ázijsko-pacifickej oblasti budú neustále viditeľné tri satelity a prepojenie s americkou sieťou umožní veľmi presnú lokalizáciu, informovala japonská vláda.

 

Krajina pritom zvažuje, že v budúcnosti systém rozšíri o ďalšie tri satelity.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.