Americká astronautka dosiahla rekord v počte výstupov do kozmu

, Autor:
Najstaršia astronautka v aktívnej službe, 57-ročná Peggy Whitsonová, prekonala 30. marca svetový rekord v kategórii žien v počte výstupov a zároveň aj celkovom čase strávenom v otvorenom kozme.

(SITA) - Americká astronautka podnikla dnes svoju v poradí už ôsmu vesmírnu vychádzku, čím prekonala všetky svoje ženské predchodkyne. Zároveň počas výstupu zdolala aj ženský rekord v celkovom čase strávenom v otvorenom kozme, ktorý bol doposiaľ 50 hodín a 40 minút a držala ho astronautka Sunita Williamsová.

 

Cieľom dnešného výstupu Whitsonovej a ďalšieho amerického astronauta Shana Kimbrougha z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) bolo dokončiť upevnenie spojovacieho adaptéru, ktorý v budúcnosti umožní pristávať na ISS pilotovaným komerčným vesmírnym lodiam spoločností SpaceX a Boeing.

 

Dnešný výstup však napriek prekonaným rekordom dvojici astronautov nevyšiel celkom podľa predstáv. Stratili pri ňom totiž dôležitý kus tepelného ochranného štítu ISS.

 

Whitsonová nehodu okamžite nahlásila pozemnému riadiacemu centru amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Jeho experti ubezpečili, že sa stratená časť štítu od ISS vzďaľuje, takže kolízia so základňou nehrozí.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.