Na obežnú dráhu Zeme vypustili satelit Sentinel-2B

, Autor:
Európska vesmírna agentúra (ESA) vypustila do vesmíru satelit Sentinel-2B, ktorý bude spolu s identickým modelom Sentinel-2A monitorovať zemský povrch.

Autor: ESA

(SITA) - Satelit s hmotnosťou 1100 kilogramov vyniesla na obežnú dráhu raketa Vega, ktorá odštartovala minulú stredu o 22:49 (štvrtok o 2:49 SEČ) z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Obe spomínané družice sú súčasťou projektu Copernicus. Ten spustila Európska únia, pričom o prevádzku satelitov sa stará ESA.

 

Sentinel-2B sa odpojil od Vegy približne hodinu po štarte vo výške 775 kilometrov nad Zemou, pričom do plnej prevádzky ho mali uviesť v októbri. Sentinel-2A je na orbite už od júna 2015, pričom oba satelity budú mapovať pevninu a vnútrozemské a pobrežné vody vo viditeľnom aj infračervenom svetle medzi 84. stupňom severnej zemepisnej šírky a 84. stupňom južnej zemepisnej šírky. Celé toto územie zmapujú každých päť dní, pričom snímky budú zdarma dostupné aj verejnosti. Údaje z týchto satelitov sa budú dať využiť napríklad na urbanistické plánovanie, monitorovanie kvality ovzdušia, sledovanie odlesňovania či roztápania ľadovcov.

 

Informácie pochádzajú z webstránok www.esa.int, www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

 

Pôvodný článok: http://www.bbc.com/news/science-environment-39183353


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.