Ruská kozmická loď Progress odštarovala na zásobovaciu misiu k ISS

, Autor:
Bezpilotná kozmická loď by mala na Medzinárodnú vesmírnu stanicu doraziť v piatok.

Bezpilotná kozmická loď Progress MS-05 odštartovala dnes ráno z ruského kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane na zásobovaciu misiu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

 

Na obežnú dráhu Zeme ju vyniesla raketa Sojuz-U, ktorá odštartovala podľa plánu o 11:58 miestneho času (06:58 SEČ). Štartovaciemu manévru predchádzali dôkladné skúšky raketových motorov, aby sa neopakovala havária z vlaňajšieho 1. decembra, keď sa nákladná kozmická loď Progress MS-04 nedostala na obežnú dráhu a rozpadla sa v atmosfére.

 

Ruské Centrum riadenia letov dospelo k záveru, že nehodu, ku ktorej došlo zhruba sedem minút po štarte, spôsobil výpadok motora tretieho stupňa nosnej rakety Sojuz-U. Výpadok podľa vyšetrovateľov zavinila výrobná chyba.

 

Pred dnešným štartom preto robili prísne kontroly už hotových raketových motorov i výrobných zariadení. Vynesenie lode na obežnú dráhu sa napokon obišlo bez akýchkoľvek komplikácií. Na ISS by mal Progress doraziť v piatok.

 

Na orbitálnej základni v súčasnosti pôsobí päť astronautov: Američania Shane Kimbrough a Peggy Whitson, Rusi Andrej Borisenko, Sergej Ryžikov a Oleg Novickij a Francúz Thomas Pesquet.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.