Spoločnosť SpaceX úspešne vypustila do kozmu nosnú raketu Falcon-9

, Autor:
Nosná raketa Falcon-9 americkej aerokozmickej spoločnosti SpaceX v sobotu úspešne odštartovala z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii. Ide o prvú misiu tejto súkromnej firmy od vlaňajšieho septembra, keď na odpaľovacej rampe explodovala raketa rovnakého typu.

(SITA) - Štart sa uskutočnil o 09.54 h miestneho času (18.54 h SEČ). Raketa vyniesla na obežnú dráhu Zeme desať komunikačných družíc spoločnosti Iridium Communications. Išlo o prvú fázu umiestnenia 66 družíc programu NEXT. Štart sa mal uskutočniť už pred týždňom, pre nepriaznivé počasie ho však museli odložiť.

 

SpaceX uskutoční pre Iridium Communications tohto roku ešte ďalších šesť vynášok; kontrakt má hodnotu 468,1 milióna dolárov, informovala agentúra Reuters. SpaceX plánuje v sezóne 2017 vypustiť do vesmíru celkovo 27 týchto čiastočne znovu použiteľných nosných rakiet, čo je trojnásobne viac než vlani.

 

Okrem toho je SpaceX jednou z dvoch spoločností, ktoré si najíma Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) na dopravovanie zásob na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), trvalo obývané výskumné laboratórium za 100 miliárd dolárov, ktoré od roku 1998 obieha okolo Zeme vo výške 400 kilometrov.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.