Japonská nákladná kozmická loď dopravila na ISS vianočné darčeky

, Autor:
Vianočné darčeky dorazili dnes zásluhou Japonska na ISS. Japonská nákladná kozmická loď zakotvila na vesmírnej stanici štyri dni po štarte.

Kredit: JAXA / NASA

(SITA) - Kapsula nazývaná Kunotori - teda Biely bocian - dopravila astronautom takmer päť ton jedla, vodu, batérie a ďalšie zásoby. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že v zásielke boli aj vianočné darčeky pre oboch Američanov, troch Rusov a jedného Francúza, ktorí tvoria súčasnú posádku ISS.

Veliteľ vesmírnej stanice, Američan Shane Kimbrough, a Francúz Thomas Pesquet zachytili kapsulu robotickou rukou 400 kilometrov nad Čile. Letoví kontrolóri v Japonsku a USA ich za to odmenili potleskom.

Kimbrough uviedol, že posádka ISS je z doručenej dodávky "vzrušením celá bez seba", a všetkým sa poďakoval. "Ten dopravný prostriedok je krásny a fungoval bezchybne," dodal.

Pred necelými dvoma týždňami sa krátko po štarte rozpadla v atmosfére ruská nepilotovaná nákladná kozmická loď Progress s 2,5 tony paliva, vody, jedla a ďalších zásob. Väčšina kozmickej lode zhorela a zvyšky dopadli na zem v neobývanej oblasti na juhu Sibíri, pri hraniciach s Mongolskom.

Jeden z hlavných dodávateľov NASA, súkromná spoločnosť SpaceX, v rovnakom čase pozastavila svoje lety. Preto je japonská dodávka mimoriadne vítaná.

Astronauti potrebujú šesť nových lítiovo-iónových batérií pre budúcomesačné výstupy do kozmu. Nahradia nimi staré niklovo-vodíkové batérie, v ktorých sa ukladá energia vyrobená veľkými solárnymi panelmi ISS.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.