AKTUALIZOVANÉ: Progress sa rozpadla nad Sibírou

, Autor:
Ruská nepilotovaná nákladná kozmická loď Progress sa vo štvrtok počas letu k ISS rozpadla v atmosfére v dôsledku bližšie nešpecifikovaného zlyhania, oznámila ruská kozmická agentúra Roskosmos.

Kredit: Roskosmos

(SITA) - Podľa vyjadrenia Roskosmosu sa loď rozpadla vo výške 190 kilometrov nad odľahlou oblasťou Tuvianskej republiky Ruskej federácie. Väčšina lode zhorela pri vstupe do atmosféry a zvyšky dopadli na zem v neobývanej oblasti na juhu Sibíri, pri hraniciach s Mongolskom, informovala tlačová agentúra AP.

Loď Progress MS-04 odštartovala podľa plánu o 20.51 h miestneho času (15.51 h SEČ) z ruského kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Na ISS, kam mala doraziť v sobotu, mala dopraviť 2,5 tony paliva, vody, jedla a ďalších zásob.

Podľa Roskosmosu všetko fungovalo normálne, kým 383 sekúnd (šesť minút a 23 sekúnd) po štarte stratilo riadiace stredisko s loďou spojenie.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo vyhlásení uviedol, že zásoby potravín na ISS sú na dobrej úrovni a nech sa stalo s Progressom čokoľvek, nebude to mať dôsledky pre šesťčlennú posádku ISS.

Nákladná loď Progress je využívaná už vyše 40 rokov. Jej súčasná verzia je plne digitálna a má vylepšený systém spojenia s vesmírnou stanicou.

Na ISS sú v súčasnosti astronauti NASA Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová, Rusi Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko and Oleg Novickij a Francúz Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry (ESA).


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Doplnenie článku podľa podkladov od Pavla Toufara:
Najprv vyšli správy o prerušení vysielania telemetrie v 383. sekunde vzletu rakety Sojuz U s nákladnou loďou Progress MS-04 a že "špecialisti objasňujú situáciu po strate telemetrie".

Tiež NASA uvádzala, že strata telemetrie sa týkala rakety.

Následne podľa dostupných, už neoficiálnych správ, ale neprichádzala telemetria ani z Progressu, alebo o jej príjme zatiaľ riadiace stredisko CUP nehovorilo. Iba bolo konštatované, že bola prijatá informácia o vyklopení antén navigačného systému Kurz, ale nebolo potvrdené vyklopenie oboch panelov slnečných batérií. K týmto akciám však dochádza až po navedení lode na obežnú dráhu. Takže šlo aj o zjavný rozpor.

Následne vošla do povedomia oficiálne nepotvrdená správa, že v čase, keď malo byť zistené prerušenie telemetrie počas vzletu Progress MS-04 pri práci 3. stupňa nosnej rakety "bola zaznamenaná na oblohe v oblasti republiky Tyva v Rusku veľká explózia, nasledovaná veľkým treskom a boli údajne zistené padajúce trosky ". Bola to ale oficiálne nepotvrdená správa.

Následne ešte vo štvrtok večer vydal Roskosmos oficiálnu správu - z nej uvádzam:

V 383 sekunde vzletu rakety bol prerušený príjem telemetrie. Všetky previerky preukázali, že nemožno preukázať, že by nákladná loď Progress MS-04 bola navedená na obežnú dráhu okolo Zeme.

Podľa predbežných informácii došlo v dôsledku mimoriadnej situácie a zrejmej explózie v treťom stupni novej rakety Sojuz k zničeniu nákladnej lode Progress MS-04 vo výške okolo 190 km nad neobývanou horskou oblasťou republiky Tyva (Tuvinská republika). Väčšina trosiek zhorela v hustých vrstvách zemskej atmosféry. Príčiny havárie sa zisťujú.