K ISS odštartovala nákladná kozmická loď Cygnus

, Autor:
Bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus odštartovala v utorok k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam vezie približne 2300 kilogramov potravín a iného materiálu. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Foto: Bill Ingalls/NASA via AP

(SITA) - Loď Cygnus (Labuť), vyvinutá súkromnou americkou spoločnosťou Orbital ATK, odštartovala v pondelok o 19.45 h miestneho času (dnes o 01.40 h SELČ) z ostrova Wallops ležiaceho pri východnom pobreží štátu Virgínia, na ktorom sa nachádza kozmodróm Wallops Flight Facility. Do vesmíru ju po prestávke vynútenej nehodou opäť vyniesla raketa Antares.

Cygnus dorazí k orbitálnej základni v nedeľu a zostane k nej pripojená asi päť týždňov. Ešte predtým - v piatok - privezie ruská loď Sojuz na ISS troch nových členov posádky. Jej štart z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane je naplánovaný na stredu.

Štart kozmickej lode Cygnus sa mal uskutočniť už minulý týždeň, bol však odložený kvôli hurikánu Nicole, ktorý sa vytvoril nad Atlantickým oceánom.

Predchádzajúci štart rakety Antares sa 28. októbra 2014 skončil katastrofou, keď niekoľko sekúnd po štarte kvôli problému s modernizovanými motormi zo sovietskej éry vybuchla aj s nákladom. V prechodnom období využila spoločnosť Orbital ATK na vynesenie dvoch lodí Cygnus nosné rakety Atlas V.

Po ukončení letov amerických raketoplánov v roku 2011 sa chcel americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zbaviť závislosti pri doprave nákladov na ISS od ruských, európskych a japonských lodí. Program vyústil v uzatvorenie dvoch kontraktov so spoločnosťami SpaceX (loď Dragon vynášaná raketou Falcon 9) a Orbital ATK (loď Cygnus vynášaná raketou Antares).

V súčasnosti sú pozastavené štarty rakety Falcon 9, ktorú 1. septembra spolu s izraelským komunikačným satelitom v hodnote 200 miliónov dolárov počas predštartovej prípravy na floridskom Myse Canaveral zničil výbuch.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.