Astronaut Scott Kelly odchádza z aktívnej služby

, Autor:
Americký astronaut Scott Kelly odchádza 1. apríla z aktívnej služby. Informoval o tom Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Päťdesiatdvaročný rodák z New Jersey strávil celkovo vo vesmíre 520 dní, čím pokoril doterajší americký rekord. Ako astronaut pôsobil od roku 1996. Do vesmíru letel celkovo štyrikrát, pričom jeho prvá výprava sa uskutočnila v roku 1999.

Kredit: NASA

(SITA) - Začiatkom mesiaca sa Kelly a jeho ruský kolega Michail Kornijenko po 340 dňoch strávených vo vesmíre vrátili na Zem. Z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) ich 2. marca dopravila loď Sojuz, ktorá pristála v kazašskej stepi neďaleko mesta Žezkazgan. Spolu s nimi sa z ISS vrátil aj Sergej Volkov, pričom na stanici zostali Američan Timothy Kopra, Angličan Tim Peake a Rus Jurij Malenčenko, ktorých koncom marca doplnia Američan Jeffrey Williams a Rusi Alexej Ovčinin a Oleg Skripočka.

 

Kelly a Kornijenko strávili vo vesmíre takmer rok v rámci experimentu, ktorého cieľom bolo získať medicínske údaje a otestovať rôzne metódy na minimalizovanie nepriaznivých účinkov dlhého pobytu vo vesmíre, ako sú napríklad úbytok kostnej a svalovej hmoty, poškodenia zraku alebo zmeny v imunitnom systéme. Tieto poznatky chcú odborníci použiť pri plánovaní budúcich pilotovaných misií na Mars alebo iné vesmírne objekty. Súčasťou výskumu je aj Kellyho brat, bývalý astronaut Mark. Súrodenci sú jednovaječné dvojčatá a obaja podstúpili rovnaké testy. Kelly by sa podľa dostupných informácii, aj napriek ukončeniu aktívnej služby, mal naďalej podieľať na pokračujúcom výskume súvisiacom s jeho poslednou misiou.

 

Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.gov, z agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.