Štart a pristátie SpaceX

, Autor:
"Štart a pristátie", tak možno totiž krátko a výstižne označiť historický úspech, ktorý sa v noci na dnes vydaril americkej spoločnosti SpaceX s raketou Falcon 9 v1.2.

Na montáži záberov je zaznamenaný štart rakety Falcon 9 v1.2 (vpravo) a úspešný návrat a pristátie prvého stupňa (vľavo)

Všetky kozmické udalosti pondelňajšieho dopoludnia i popoludní išli bokom, hoci inokedy by sme iste so záujmom sledovali štart zásobovacej lode Progress MS k Medzinárodnej vesmírnej stanici, alebo výstup kozmonautov Kellyho a Kopru v skafandroch mimo stanicu, aby stihli opraviť zaseknutú transportnú plošinu na jej dráhe ešte pred stredajším príletom Progressu.

Po prvých pokusoch o úspešný motorový návrat prvého stupňa na plávajúcu námornú plošinu, kedy k úspechu chýbali doslova krôčiky, totiž tentoraz dnes po pol tretej ráno nášho času zamieril prvý stupeň rakety Falcon 9 v1.2 na novú pozemnú Pristávacia plochu č. 1 neďaleko štartovacej rampy na pobreží Floridy.

Stačí uviesť základné technické údaje prvého stupňa - výška 41 m, najväčší priemer 3,6 m, hmotnosť 22 t bez pohonných hmôt - aby sme si uvedomili náročnosť pristátia s tak rozmerným objektom. Ťažko preto hľadať slová uznania či skôr obdivu k tomu, čo sa podarilo spoločnosti SpaceX a čo otvorilo jednu z nových kapitol vývoja raketovej kozmickej techniky.

Priebeh experimentu v riadiacom stredisku tradične sledovali zamestnanci spoločnosti SpaceX a pozvaní hostia, ktorí obrovskému úspechu vytvorili úplne úžasnú atmosféru.

Pozrite si štart SpaceX na tomto videu. Ak nemáte čas sledovať celý záznam príprav štartu až po štart a autentické zábery oddeľovania na obežnej dráhe v závere zostrihu, odporúčam prežiť aspoň úžasnú atmosféru v riadiacom stredisku v čase 32:04 až 35:35.

Úspech iste umocňuje skutočnosť, že raketa Falcon 9 v prevedení verzie 1.0 prvýkrát odštartovala v roku 2010 a Falcon 9 v1.1 mal premiéru dokonca v septembri 2013, teda doslova nedávno, pričom upravená a modernizovaná verzia Falcon v1.2 mala premiéru dokonca pri tomto terajšom štarte.

Ide skutočne o mimoriadnu a doslova prelomovú udalosť vo vývoji raketovej kozmickej techniky. Pokusy vracať prvé stupne rakety na ďalšie použitie boli motivované predovšetkým znížením značných nákladov na jednotlivé štarty. Prvýkrát sa to úspešne darilo s návratom bočných štartovacích motorov na tuhé pohonné hmoty amerického raketoplánu STS Space Shuttle. Pristávali však na padákoch na morskú hladinu, takže motory a všetky časti stupňa bolo nutné rýchlo a dôkladne očistiť od agresívnej morskej soli. Tiež sa dochovali plány Rusov vracať urýchľovací stupeň superrakety Energija dokonca pomocou rozkladajúcich krídel, ale ich raketa vzlietla iba dvakrát a zostalo len pri plánoch na papieri.

Úspech čakal až na spoločnosť SpaceX obdivuhodného Elona Muska a jeho spolupracovníkov, ktorí si vytýčili skutočne veľké výzvy a darí sa im ich plniť. A Elon Musk neskrýva, že jeho veľkým cieľom je doletieť až na Mars.


Úspech s návratom prvého stupňa rakety Falcon 9 v1.2 zatienil aj bezchybné splnenie hlavnej úlohy, ktorým bolo vypustenie telekomunikačných družíc ORBCOMM

Ďalšie informácie a fotografie môžete nájsť aj na stránkach spoločnosti SpaceX: http://www.spacex.com