V Petrohrade vyvinul systém na pozorovanie...

, Autor:
Vedci z Petrohradskej polytechnickej univerzity vyvinuli systém Monitor, ktorého úlohou je objavovať drobné a veľmi drobné telesa v kozmickom priestore. Je to celý komplex tvorený niekoľkými snímačmi, ktoré môžu byť namontované tak na kozmickom prístroji na zaručenie jeho bezpečnosti, ako aj rozmiestnené v priestore okolo Zeme, aby sledovali objekty v blízkom Vesmíre. Rektor univerzity Andrej Rudskoj na vysvetlenie povedal, že v prvom prípade bude treba len niekoľko snímačov, v druhom - stovky alebo dokonca tisíce.

Je to celý komplex tvorený niekoľkými snímačmi, ktoré môžu byť namontované tak na kozmickom prístroji na zaručenie jeho bezpečnosti, ako aj rozmiestnené v priestore okolo Zeme, aby sledovali objekty v blízkom Vesmíre.

Rektor univerzity Andrej Rudskoj na vysvetlenie povedal, že v prvom prípade bude treba len niekoľko snímačov, v druhom - stovky alebo dokonca tisíce. Oznámil, že už existuje prototyp systému Monitor a počas dvoch-troch rokov môže byť skonštruovaný ten, ktorý môže byť vyskúšaný na obežnej dráhe.

O projekt Monitor prejavil záujem šéf agentúry Roskosmos Oleg Ostapenko. "Dnes nekontrolujeme to, čo by sme museli kontrolovať ", zdôraznil, keď hovoril o kozmickom odpade, a sľúbil Petrohradskej univerzite, že jej umožní, aby svoj systém vyskúšala na obežnej dráhe.

Súčasťou kozmického odpadu je celé rozsiahle spektrum objektov - od úlomkov kozmických lodí a vyradených družíc až po jednotlivé skrutky. Sú tam aj stupne rakiet, ktoré vynášajú družice do mali Vesmíru a potom zostávajú na obežnej dráhe okolo Zeme. Medzi kozmickým odpadom môžeme nájsť aj veci, ktoré zostali v kozmickom priestore počas práce kozmonautov na kozmickej stanici a mimo nej. Môžu to byť napríklad rukavice, kľúče, nástroje, nádoby na odpadky a mnoho ďalších predmetov. To všetko sa pohybuje na rôznych obežných dráhach a dosahuje pôsobivou rýchlosťou. Do ovzdušia Zeme môže tento odpad vstupovať rýchlosťou asi 20 tisíc kilometrov za hodinu. Veľká časť zhorí v atmosfére, zvyšok sa rozpadne na kúsky a tie padajú na Zem ako kovový dážď.

Kozmický odpad neohrozuje iba našu Zem, ale aj orbitálne pilotované stanice, kozmické lode dopravujúce kozmonautov a náklad aj činné družice. Kozmický prístroj vybavený systémom Monitor sa môže po tom, čo nebezpečenstvo objaví, buď uhnúť a takto vylúčiť zrážku, alebo nebezpečný predmet zachytiť a zničiť.


© 2005—2014 RSRS Hlas Ruska. Všetky práva sú chránené.