Pred 55 rokmi sovietska raketa doletela na Mesiac

, Autor:
Raketa Vostok-L odštartovala z kozmodrómu Bajkonur 12. septembra 1959. Na obežnú dráhu k Mesiacu vyniesla automatickú medziplanetárnu stanicu Mesiac-2, ktorá ako prvá na svete dosiahla povrch Mesiaca. Išlo o druhý pokus. Mesiac-1, ktorú vypustili v januári 1959, minula svoj cieľ. Prvý let mal však iný cieľ, hovorí expert v oblasti kozmonautiky Igor Marinin: Aj keď Mesiac-1 nesmerovala k Mesiacu, ale na obežnú dráhu okolo Slnka, išlo o prvú umelú planétu, čiže cieľ splnila.

Raketa Vostok-L odštartovala z kozmodrómu Bajkonur 12. septembra 1959. Na obežnú dráhu k Mesiacu vyniesla automatickú medziplanetárnu stanicu Mesiac-2, ktorá ako prvá na svete dosiahla povrch Mesiaca. Išlo o druhý pokus. Mesiac-1, ktorú vypustili v januári 1959, minula svoj cieľ. Prvý let mal však iný cieľ, hovorí expert v oblasti kozmonautiky Igor Marinin: Aj keď Mesiac-1 nesmerovala k Mesiacu, ale na obežnú dráhu okolo Slnka, išlo o prvú umelú planétu, čiže cieľ splnila. Vtedy dokázala vyvinúť druhú vesmírnu rýchlosť. Ďalšou úlohou bolo dostať sa na Mesiac. Stalo sa tak 14. septembra 1959. Samozrejme, že aparát nepristál na Mesiaci, ale iba do neho narazil vo vysokej rýchlosti – 12m/s. Nič to nemení na tom, že išlo o obrovský úspech pri rozvoji svetovej kozmonautiky. Počas realizácie projektu bolo potrebné riešiť zložité vedecké a technické úlohy. Všetko bolo vyrátané a vo výsledku sa podarilo doletieť na Mesiac pred Američanmi. Počas letu neprebiehali žiadne vedecké experimenty, hovorí Igor Marinin: Počas letu zariadenie Mesiac-2 vypúšťalo inertný plyn, aby sa zo Zeme dala sledovať dráha letu. Vedci sa snažili pomocou teleskopov sledovať výbuch pri náraze na povrch Mesiaca. Dopad však zaznamenali len pomocou signálov, ktoré pri náraze vyslalo zariadenie. K tomuto pokroku sovietskych vedcov a inžinierov došlo tesne pred návštevou sovietskeho lídra Nikitu Chruščova v USA. Po prílete do Ameriky Chruščov v Bielom dome venoval prezidentovi Eisenhowerovi pamätný dar – kópiu plakety, ktorá letela na Mesiac. Teraz sa do boja o expanziu na Mesiac zapojilo hneď niekoľko krajín. V najbližších desaťročiach môže byť Mesiac zdrojom energie a materiálnych zdrojov. Najväčšiu perspektívu pre bádanie má oblasť pólov, pretože sa tam podľa všetkého, nachádza voda. Práve v polárnej oblasti, podľa všetkého, má pristáť ruská medziplanetárna bezpilotná stanica, aby tam našla vodu. Najbližší štart tejto stanice sa plánuje na prelome rokov 2016/2017.


Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_09_14/Pred-55-rokmi-sovietska-raketa-doletela-na-Mesiac-7127/ © 2005—2014 RSRS Hlas Ruska. Všetky práva sú chránené.