Odborníci obnovili spojenie so satelitom gekónov

, Autor:
V sobotu 26. júla sa podarilo obnoviť spojenie s ruským „biosatelitom“ Foton-M, ktorý odštartoval 19. júla z kozmodrómu Bajkonur (v Kazachstane). Informoval o tom zdroj v raketovo-vesmírnom sektore. Odborníci uviedli, že po vynesení na obežnú dráhu došlo k reštartu všetkých palubných systémov, ktoré pracovali normálne. Objavili sa však problémy s prijímaním príkazov zo Zeme. Šéf Roskosmosu Oleg Ostapenko vyhlásil, že všetky naplánované výskumné programy budú na satelite dokončené.


Informoval o tom zdroj v raketovo-vesmírnom sektore.

Odborníci uviedli, že po vynesení na obežnú dráhu došlo k reštartu všetkých palubných systémov, ktoré pracovali normálne. Objavili sa však problémy s prijímaním príkazov zo Zeme.

Šéf Roskosmosu Oleg Ostapenko vyhlásil, že všetky naplánované výskumné programy budú na satelite dokončené.

Podľa odhadov odborníkov by v prípade neúspechu v nadviazaní spojenia s vesmírnym prístrojom, na palube ktorého sa nachádzajú gekóny, octomilky, semená rastlín a mikroorganizmy, satelit dopadol na Zem o 3-4 mesiace. Gekóny však majú zásoby potravy len na 2,5 mesiaca.


© Archívne foto: RIA Novosti/Sergej Kuznecov

© 2005—2014 RSRS Hlas Ruska
Všetky práva sú chránené. Pri úplnom, alebo čiastočnom použití materiálov je odkaz na Hlas Ruska povinný (v Internete hyperodkaz http://slovak.ruvr.ru). Adresa elektronickej pošty redakcie: [email protected]