Damask zakladá vesmírnu agentúru

, Autor:
Sýrska vláda v utorok 18. marca oznámila rozhodnutie založiť vesmírnu agentúru v záujme vedeckého výskumu. Damask tak urobil napriek tri roky trvajúcej občianskej vojne, ktorá vážne poškodzuje hospodárstvo blízkovýchodnej krajiny. Podľa informácií sýrskych médií sa vláda zhodla na vytvorení takzvanej Sýrskej vesmírnej agentúry s cieľom "využívania vesmírnych technológii pre výskum a pozorovanie Zeme". Tie majú byť využité v "službách vývoja".


Vyriešenie konfliktu v Sýrii je aj po troch rokoch stále v nedohľadne, pričom zásadnejšie výsledky nepriniesli ani mierové rokovania, ktoré sa po dlhých odkladoch začali v januári vo Švajčiarsku. Úspechom je však pokračujúca likvidácia chemických zbraní, ktorých by sa mala Sýria na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zbaviť do konca júna.
 


(c) 2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.