India prvá z Ázie úspešne vyslala sondu na Mars

, Autor:
India v utorok úspešne vyslala na Mars svoju prvú robotickú sondu, ktorá už dosiahla obežnú dráhu Zeme. India sa tak stala prvou ázijskou krajinou, ktorá vyslala na červenú planétu družicu. Misiu na Mars zatiaľ uskutočnilo len Rusko, Spojené štáty a Európska vesmírna agentúra. Družicu na Mars v posledných rokoch neúspešne vyslala Čína aj Japonsko.

Indická sonda Mangaljan má na Mars doraziť v polovici budúceho roku a jej úlohou je skúmať atmosféru a povrch planéty s ohľadom na možnosti výskytu vhodných podmienok pre život.

Raketu so sondou vypustili z vesmírneho strediska Šríharikota na juhovýchodnom pobreží. India chce misiou dokázať technologické možnosti svojho vesmírneho programu, ktorý odštartovala v roku 1963. Ide o prvú medziplanetárnu misiu tejto ázijskej krajiny, pričom jej náklady predstavujú 4,5 miliardy rupií (54 miliónov eur). Nepilotovaná sonda veľkosti menšieho auta bude najprv asi mesiac obiehať okolo Zeme a potom sa vydá sa svoju deväťmesačnú púť na Mars. Jej úlohou je zistiť prítomnosť metánu v marťanskej atmosfére.

 


(c) 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.