Novinky z kozmonautiky II:Družica MAVEN a politika

V dnešnom dieli seriálu Novinky z kozmonautiky sa dočítate, ako aktuálna kríza v USA zasiahla aj Národný úrad pre letectvo a vesmír a aký to má vplyv na začínajúce, príp. už existujúce misie. Bližšie sa pozrieme na osud družice MAVEN, ktorá je pripravená na let k Marsu a tiež na to, ako funguje prevádzka na ISS v tomto období.

Zatiaľ stop letu na Mars

Rozpočtová kríza v USA siaha až do kozmu. A nielen obrazne povedané. Americkí kozmonauti sú totiž tiež zamestnancami štátnej agentúry. A pre všetky vládne agentúry a inštitúcie bol vyhlásený „government shutdown“, čo značí, že bola zablokovaná vládna prevádzka a USA vstúpili do rozpočtového provizória. Pre agentúru NASA, ktorá si 1. októbra pripomenula už 55. výročie svojho založenia, to nie je najvhodnejší narodeninový darček. Jej zamestnanci totiž povinne zostali doma.

Kozmonauti pracovať môžu 

Kozmonauti Karen Nybergová a Michael Hopkins z posádky medzinárodnej vesmírnej stanice oproti mnohým svojim spoluobčanom mohli však do práce prísť - pretože z nej po skončení včerajšej pracovní zmeny neodišli domov. Na ISS totiž priletia a po pol roku z nej zase odletia. Stanica je tak pre nich pracoviskom aj dočasným domovom. Inak však budú mať rovnaký osud ako väčšina ich spoluobčanov, na ktorých sa dívajú z obežné dráhy, pretože ani im s najväčšou pravdepodobnosťou nepríde na bankové účty mzda. Pokiaľ sa rozhádaná politická reprezentácia nedohodne. A aj potom sa ešte uvidí, pretože väčšina vládnych zamestnancov odišla na nútenú neplatenú dovolenku.

Kozmický let Nybergovej a Hopkinsa však žiadne vládne rozhodnutia predčasne neukončia, a riadiace stredisko s nimi neprestane komunikovať, pretože to by smrteľne ohrozilo ich životy aj existenciu ISS.

Komunikácia nebola samozrejme prerušená ani s umelými družicami, ktorých činnosť je vo väčšine prípadov dnes už nezastupiteľná, ale našťastie ani s vedeckými planetárnymi sondami, takže napríklad Curiosity aj jej starší a menší súrodenec Opportunity môžu bez obáv pokračovať vo svojej výskumnej práci na povrchu Marsu, rovnako ako nemuseli vypnúť komunikáciu ani s ďalšími medziplanetárnymi sondami.

Vo vládnych službách to nie je veselé

Nepomerne horšie je však na tom chystaná medziplanetárna sonda MAVEN, ktorá by sa mala v budúcom roku stáť družicou Marsu. Jej štart je plánovaný na 18. novembra, takže už v podstate príslovečne klope na dvere. Teraz však boli prípravy postihnuté neschválením federálneho rozpočtu.

Súkromní subdodávatelia môžu pokračovať v práci, pokiaľ majú k dispozícii už skôr vyplatené financie a nemusia využívať pracovníkov vo „vládnych službách“, ale štátna agentúra NASA sa rozhodnutiu z najvyšších miest musela podrobiť. Nefunguje dokonca ani web NASA – žiadne stránky sa neotvoria,  objaví sa iba krátka informácia v angličtine a v španielčine s odkazom na vládne stránky USA.gov.

Súkromníci pokračujú 

Nie všade sa práca zastavila. V stredu sa napríklad na cestu na Floridu do oblasti Cape Canaveral vydal ťažký cestný ťahač s rozmerným kontajnerom, v ktorom bol komunikačný satelit SES-8. Všetko sa totiž odohráva v réžii súkromnej firmy SpaceX a jej majiteľa Elona Muska. Družicu by mala na obežnú dráhu vyniesť Muskova raketa Falcon 9. Z rampy na Cape Canaveral to bude (zatiaľ je plánovaný termín na 1. novembra) jej premiérový štart.

Čo čaká na MAVEN?

Oveľa horšie je to všade tam, kde ide o projekty a programy NASA. Podľa Caseya Dreiera z Planetary Society muselo zostať doma až 97 % zamestnancov tejto štátnej agentúry. A to je pre ostro sledovanú marťanskú družicu MAVEN samozrejme doslova kritické.

V týchto dňoch sa MAVEN už nachádza v takzvanej „čistej miestnosti“ v montážnej hale Kennedyho kozmického strediska pri záverečných previerkach. Nie je to rozhodne žiadny drobček, ktorý by sa dal prehliadnuť. Na základne teleso sondy s rozmermi 2,3 x 2 x 2 m je pripojená parabolická anténa s priemerom 2 m, rozpätím panelov slnečných batérií je 14 m. Je však skutočne otázkou, čo nastane v najbližších dňoch. Minulý víkend síce jeden z expertov vyhlásil, že prípravy štartu sú deväť dní v predstihu, ale to už zajtra nemusí vôbec nič znamenať. Tohtoročné štartovacie okno možnosti letu k Marsu trvá len 20 dní do 7. decembra, ďalšie vhodné okno k letu sa potom otvorí až na začiatku roku 2016, teda až za 26 mesiacov! Uskladnenie sondy by bolo veľmi nákladné a pohltilo by niekoľko desiatok miliónov dolárov. Preto niektorí odborníci už začali hovoriť o tom, že pokiaľ by sa tohtoročný štart neuskutočnil, bolo by lepšie sondu použiť na nejakú inú vesmírnu cestu, napríklad na výpravu k nejakej kométe. Lepšie je totiž včas premýšľať o možných variantoch, nech čakať, ako všetko dopadne.

Politické hašterenie a nebeské zákony 

Nebeské zákony sú skutočne neúprosné. Na hádky medzi politikmi nepočkajú, v čom sú rozumnejšie ako ľudia. Pokiaľ ale planetárna družica MAVEN zostane v montážnej hale, politici nepochybne hlasno poukážu na zbytočný prepych, na plytvanie peniazmi na kozmický program a na pre bežný život nepraktické vedecké experimenty, pretože k čomu je nám v bežnom živote znalosť nejakej atmosféry nejakého Marsu. Na to bohužiaľ veľmi dobre zareaguje verejnosť, ktorá s obavami sleduje stúpajúce životné náklady a celkovú ekonomickú neistotu.

Že ide o cestu k prepadu nevzdelanosti? Žijeme predsa teraz – a pokiaľ je to možné, tak dnes! A nepripúšťame si, že práve takýto prístup je šmykľavkou do pekla zaostalosti a bezvýznamnosti.


 
Autor článku: Pavel Toufar
Do slovenčiny preložil: Peter Kráčalík
 
Autor článku je spisovateľ, novinár a propagátor kozmonautiky.