Šen-čou sa spojila so stanicou Tchien-kung 1

, Autor:
Čínska vesmírna loď Šen-čou s tromi astronautmi na palube sa vo štvrtok o 7:11 SELČ automaticky spojila so stanicou Tchien-kung 1. Šen-čou odštartovala 11. júna z kozmodrómu Ťiou-čchüan v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, pričom na obežnú dráhu Zeme ju vyniesla raketa Čchang-čeng 2F. Veliteľom lode je Nie Chaj-šeng, okrem neho tvoria posádku Čang Siao-kuang a kozmonautka Wang Ja-pching, ktorá je druhou Číňankou vo vesmíre.

Dĺžka misie Šen-čou 10 je naplánovaná na 15 dní, čo je zatiaľ najdlhší čínsky pilotovaný let do vesmíru. Jednou z úloh astronautov bude aj pokus o manuálne pripojenie lode so stanicou, čo bude vyžadovať najprv odpojenie, následný oblet okolo stanice a nakoniec opätovné pripojenie. Posádka lode by sa mala vrátiť na Zem 25. alebo 26. júna, pričom pristátie je naplánované rovnako ako štart vo Vnútornom Mongolsku. Vesmírnu stanicu Tchien-kung 1 po ukončení tejto misie plánujú stiahnuť z obežnej dráhy do atmosféry, kde zhorí na Tichým oceánom. Náhradnú stanicu Tchien-kung 2 by mali vyniesť do vesmíru v najbližších rokoch.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.


(c) 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.