Cesty na Mars sú romantické predstavy

, Autor:
O cestách na Mars majú ľudia dosť romantické predstavy, ktoré nemajú s realitou veľa spoločného. Hovorí to vedec slovenského pôvodu Ladislav Emanuel Roth, ktorý zasvätil svoj život práci pre NASA. Viedol radarový prieskum Marsu, venoval sa tiež výskumným projektom Venuše, Saturnu a jeho mesiaca Titan. Ako povedal pre agentúru SITA, bez veľmi komplikovaného zariadenia na udržiavanie života sa nedá na Marse robiť nič. „Na Marse je veľmi riedka atmosféra, je tam oxid uhličitý, kyslík tam nie je.

(SITA) - O cestách na Mars majú ľudia dosť romantické predstavy, ktoré nemajú s realitou veľa spoločného. Hovorí to vedec slovenského pôvodu Ladislav Emanuel Roth, ktorý zasvätil svoj život práci pre NASA. Viedol radarový prieskum Marsu, venoval sa tiež výskumným projektom Venuše, Saturnu a jeho mesiaca Titan. Ako povedal pre agentúru SITA, bez veľmi komplikovaného zariadenia na udržiavanie života sa nedá na Marse robiť nič. „Na Marse je veľmi riedka atmosféra, je tam oxid uhličitý, kyslík tam nie je. Na Zemi máme kyslík len vďaka rastlinám, pôvodne tu tiež nebol,“ poukázal Roth. Ako ďalej pokračoval, cesta na Mars trvá veľmi dlhý čas, je tam zima a zásadnou otázkou tiež je, ako zabezpečiť stravu. Zámer predávať jednosmerné letenky na Mars pred časom zverejnila organizácia Mars One Foundation. O letenky už prejavilo e-mailom záujem 10 000 ľudí. Roth nad tým ale krúti hlavou. „Keď sa nájdu takí, ktorí chcú ísť jednosmerne, tak - ako sa hovorí v Spojených štátoch - „more power to them“, nech idú,“ skonštatoval.

Ladislav Emanuel Roth patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti svetového mena voblasti kozmického výskumu. Narodil sa v roku 1936 vKošiciach. Po ukončení štúdia na Fakulte elektrotechnického inžinierstva vPrahe pracoval vo Výskumnom ústave pre elektrotechnickú fyziku vPrahe, neskôr vo Výskumnom ústave spojovacej techniky A. S. Popova vPrahe. V roku 1966 emigroval do USA. Po šiestich rokoch štúdia apráce na Kalifornskej univerzite prišla ponuka pracovať pre Jet Propulsory Laboratory, ktoré je kľúčovým pracoviskom, kde sa navrhujú a konštruujú vesmírne sondy a odkiaľ sa riadi ich prevádzka. Rothove prístroje a programy boli súčasťou projektov Apollo, Mariner, Viking, Magellan. V roku 1997 odštartovala expedícia Cassini - Huygens, zameraná na prieskum Saturnu ajej najväčšieho mesiaca Titan, vktorom bol za Cassini radar zodpovedný práve Roth.

Cassini - Huygens je jedným znajväčších a najúspešnejších výskumných projektov vzdialených planét NASA. V roku 1998 mu Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre udelila čestný titul doctor honoris causa, v roku 2005 získal Medzinárodnú cenu Slovenskej akadémie vied. 

 


(c) 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.