Prezident chce byť prvým Iráncom vo vesmíre

, Autor:
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v pondelok vyhlásil, že je pripravený byť prvým Iráncom vo vesmíre. Kontroverzný líder, ktorému sa tento rok skončí druhé funkčné obdobie, chce byť podľa vlastných slov priekopníkom v rámci iránskeho vesmírneho programu kritizovaného Západom. Islamská republika pritom koncom januára vyslala do vesmíru špeciálny modul s malou opicou ako ďalší krok k vyslaniu ľudskej posádky.

 
"Naša mládež si zaumienila vyslať človeka do vesmíru v najbližších štyroch-piatich rokoch a ja som presvedčený, že sa tak stane. Som preto pripravený byť prvým Iráncom, ktorý sa prostredníctvom našich vedcov obetuje a pôjde do vesmíru, aj keď viem, že je na to veľa kandidátov," povedal Ahmadínedžád v Teheráne počas slávnostného predstavenia dvoch nových iránskych satelitov určených na vyslanie do vesmíru. Prezident tiež vyjadril záujem "vydražiť sám seba a peniaze venovať" na vesmírny výskum Teheránu, ktorý tvrdo zasiahli medzinárodné sankcie za sporný jadrový program.
 
Iránsky vesmírny program vyvoláva v západných krajinách obavy z jeho zneužitia na skonštruovanie balistických rakiet schopných niesť jadrové hlavice. Teherán však obvinenia odmieta s tvrdením, že lety majú čisto vedecký charakter. Irán už v minulosti vyslal do vesmíru tri malé satelity, no aj potkana, korytnačku a červíky. Človeka by chcel vyslať do roku 2020.

(c) 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.