Blížia sa k nám kométy pozorovateľné malými ďalekohľadmi

kometa-67P
08.11.2021Nočnú oblohu v závere roka ozdobia dve kométy, ktoré budú zo Slovenska pozorovateľné aj malými ďalekohľadmi. K Zemi sa po šiestich rokoch vracia krátkoperiodická kométa Čurjumov-Gerasimenko. Kométa Leonard, ktorej obežná doba je približne 70 000 rokov, bola objavená začiatkom tohto roka a jej...

K Zemi sa približujú kométy pozorovateľné aj malými ďalekohľadmi

komety maj 01
18.05.2021K Zemi sa v týchto dňoch približujú periodické kométy 7P/Pons-Winnecke a 10/P Tempel 2. Patria do Jupiterovej rodiny komét. V máji a v júni budú jasnejšie ako 12. magnitúda a na oblohe ich budeme môcť pozorovať aj malými ďalekohľadmi.

Nočnú oblohu po jarnej prestávke opäť rozžiaria meteorické roje

eta-akvaridy
22.04.2021Od začiatku januára, keď sme na nočnej oblohe mohli pozorovať Kvadrantidy, nebol v činnosti žiadny význačný meteorický roj. Táto tzv. jarná meteorická prestávka sa končí v poslednej dekáde apríla. V týchto dňoch môžeme na nočnej oblohe pozorovať Lyridy a Eta Akvaridy.

Zemi v najbližších sto rokoch nehrozí zrážka s nebezpečným asteroidom, tvrdí NASA

apophis nasa
30.03.2021Planéte Zem počas najbližších sto rokov nehrozí zrážka s mimoriadne nebezpečným asteroidom. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnil v sobotu Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Sonda priniesla z asteroidu dostatok vzoriek pôdy a plynov

ryugu-vyskum
21.12.2020Kapsula, ktorú priviezla na Zem zo vzdialeného asteroidu Ryugu japonská sonda Hajabusa 2, obsahovala viac pôdy a plynov, ako vedci očakávali. Minulý utorok o tom informovali zástupcovia JAXA. Misia podľa nich predstavuje významný míľnik v medziplanetárnom výskume.

Kapsula so vzorkami asteroidu úspešne pristála v Austrálii

jaxa capsule ryugu
07.12.2020V južnej Austrálii v nedeľu úspešne pristála kapsula, ktorá priviezla na Zem vzorky vzdialeného asteroidu Ryugu a môže tak prispieť k pochopeniu vzniku slnečnej sústavy a životu na našej planéte. Kapsulu s priemerom 40 centimetrov vypustila v sobotu japonská sonda Hajabusa 2.

Na oblohe opäť zažiari Kométa NEOWISE

C-2020-P1-Neowise
26.10.2020Po kométe C/2020 F3 (NEOWISE), ktorú sme v lete mohli vidieť aj voľným okom, družica Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (NEOWISE) objavila ďalšiu kométu. Kométa C/2020 P1 (NEOWISE) bola objavená 2. augusta 2020 ako objekt 19. magnitúdy.

Dnes bude možné pozorovať Perzeidy v ich najaktívnejšej fáze

meteor
12.08.2020Každoročne je roj pozorovaný s približne rovnakou maximálnou frekvenciou, a to 45 meteorov za hodinu

Nočné svetielkujúce oblaky sa budú na oblohe vyskytovať čoraz častejšie

Noctilucenty
13.07.2020Nočné svetielkujúce oblaky, takzvané noctilucenty sa budú na oblohe vyskytovať čoraz častejšie. Podľa klimatológa Jozefa Pecha za to môže práve klimatická zmena. „Je to taká zaujímavá situácia. Svetielkujúce oblaky totiž vznikajú vďaka tomu, že sa do vyšších vrstiev atmosféry dostáva čoraz väčšie...

Počas letných večerov budú v činnosti tri každoročne aktívne meteorické roje

perzeidy asusav
13.07.2020Počas letných večerov budú v činnosti tri každoročne aktívne meteorické roje. Koncom júla budú mať maximum svojej aktivity meteorický roj Delta Aquaridy a Alfa Kaprikornidy.

Solar Orbiter preletí chvostom kométy

solar orbiter-atlas
02.06.2020Európska vesmírna sonda Solar Orbiter (SolO), zameraná na výskum Slnka, v nadchádzajúcich dňoch preletí chvostom kométy. Vedci sa chystajú mimoriadnu príležitosť využiť a prostredníctvom jej nástrojov chcú získať dáta aj mimo plánovanú misiu. V piatok o tom informovala Európska vesmírna agentúra...

Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa

atlas
01.06.2020Systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) Havajskej univerzity objavil asteroid, ktorý má chvost ako kométa. Astronómovia už síce v minulosti spozorovali takéto telesá so znakmi asteroidov i komét, no planétka 2019 LD2 je unikátna. Je to totiž prvý spozorovaný asteroid patriaci...

Na Zem ročne spadne zhruba 16-tisíc kilogramov meteoritov

meteorit antarktida
11.05.2020Z vesmíru ročne dopadne na Zem vyše 16-tisíc kilogramov meteoritov. Odhaduje to tím britských vedcov, podľa ktorých toto číslo predstavuje meteorický materiál s hmotnosťou 50 gramov a viac. Výsledky štúdie, ktoré podľa výskumníkov poskytujú prehľad o všeobecnom množstve skalných úlomkov z...

Kométa 2I/Borisov má nezvyčajné zloženie

nrao20in05 borisov
04.05.2020Prvá známa medzihviezdna kométa, ktorá sa vlani objavila v Slnečnej sústave, má nezvyčajné zloženie. Vedci dospeli k tomuto záveru po tom, ako porovnali 2I/Borisov s kométami, ktoré sa sformovali okolo Slnka.

Od pádu a nálezu jasného meteoritu Košice uplynie desať rokov

meteorit kosice
28.02.2020Dnes uplynie desať rokov od pádu meteoritu Košice, ktorý bol vyše tisíckrát jasnejší ako Mesiac v splne.