Sonda priniesla z asteroidu dostatok vzoriek pôdy a plynov

, Autor:
Kapsula, ktorú priviezla na Zem zo vzdialeného asteroidu Ryugu japonská sonda Hajabusa 2, obsahovala viac pôdy a plynov, ako vedci očakávali. Minulý utorok o tom informovali zástupcovia JAXA. Misia podľa nich predstavuje významný míľnik v medziplanetárnom výskume.

Diagram ukazuje domienku vedcov ohľadom postupného vývoja Ryugu. © 2020 Morota a kol.

(SITA/AP) - "Potvrdili sme dostatočné množstvo piesku, zrejme odobratého z asteroidu Ryugu spolu s plynmi," uviedol projektový manažér Hajabusa 2 Juiči Cuda s tým, že majú v rukách vzorky pochádzajúce z telesa mimo našej planéty, o ktorých už "dlho snívali".

 

Kapsulu s priemerom 40 centimetrov zhodila sonda Hajabusa 2 na vopred vybraté miesto v odľahlej oblasti Woomera v južnej Austrálii. Ukončila tak svoju šesťročnú misiu k Ryugu, vzdialenému viac ako 300 miliónov kilometrov od Zeme.

 

Kapsulu, ktorá môže podľa vedcov prispieť k pochopeniu vzniku slnečnej sústavy a života na našej planéte, priviezli do Japonska minulý utorok.

 

Vedcov zaujímajú najmä organické vzorky spod povrchu asteroidu, ktoré neboli ovplyvnené žiarením vo vesmíre alebo inými faktormi.

 

Hajabusa 2 opustila asteroid Ryugu zhruba pred rokom. Po vypustení kapsuly sa vzdialila od Zeme a zachytila fotografie očakávaného "vesmírneho balíčka". Jej ďalším cieľom je iný vzdialený asteroid s označením 1998KY26. Táto expedícia je naplánovaná na 11 rokov.

 

Po preskúmaní v Japonsku pošlú vedci časť vzoriek aj NASA a ďalším medzinárodným vesmírnym agentúram. S týmto dodatočným výskumom by sa malo začať v roku 2022.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.