Kapsula so vzorkami asteroidu úspešne pristála v Austrálii

, Autor:
V južnej Austrálii v nedeľu úspešne pristála kapsula, ktorá priviezla na Zem vzorky vzdialeného asteroidu Ryugu a môže tak prispieť k pochopeniu vzniku slnečnej sústavy a životu na našej planéte. Kapsulu s priemerom 40 centimetrov vypustila v sobotu japonská sonda Hajabusa 2.

Člen tímu nesie kapsulu, ktorá obsahuje vzorky z asteroidu. Autor: JAXA/EPA

(SITA/AP) - Japonská vesmírna agentúra JAXA potvrdila, že kapsulu našiel tím v helikoptére na plánovanom mieste pristátia, v odľahlej oblasti Woomera. Po dvoch hodinách už držali vzácny náklad v rukách.

 

JAXA uviedla, že najprv vykonajú predbežné bezpečnostné analýzy v austrálskom laboratóriu a začiatkom budúceho týždňa ju prevezú do Japonska. Vo Woomere pracujú desiatky japonských odborníkov, ktorí rozmiestnili niekoľko satelitov na príjem signálu z kapsuly.

 

Austrálsky odborník na vesmírne kamene Trevor Ireland, ktorý vo Woomere čakal na príchod kapsuly, verí, že vzorky budú podobné meteoritu, ktorý spadol pred vyše 50 rokmi v austrálskej Viktórii.

 

Vedcov zaujímajú najmä organické vzorky spod povrchu asteroidu, ktoré neboli ovplyvnené žiarením vo vesmíre alebo inými faktormi.

 

Hajabusa 2 opustila asteroid Ryugu, vzdialený približne 300 miliónov kilometrov, zhruba pred rokom. Po vypustení kapsuly sa vzdialila od Zeme a zachytila fotografie očakávaného "vesmírneho balíčka". Jej ďalším cieľom je iný vzdialený asteroid s označením 1998KY26.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.