Solar Orbiter preletí chvostom kométy

, Autor:
Európska vesmírna sonda Solar Orbiter (SolO), zameraná na výskum Slnka, v nadchádzajúcich dňoch preletí chvostom kométy. Vedci sa chystajú mimoriadnu príležitosť využiť a prostredníctvom jej nástrojov chcú získať dáta aj mimo plánovanú misiu. V piatok o tom informovala Európska vesmírna agentúra (ESA).

Kredit: NASA, ESA, D. Jewitt (UCLA), Q. Ye (University of Maryland), CC BY 4.0

(SITA/AP) - Prelet cez chvost kométy ATLAS vedci neplánovali. Výskumníkov z misie SolO na príležitosť upozornil Geraint Jones z britského Mullard Space Science Laboratory a oni sa rozhodli zabezpečiť spustenie štyroch nástrojov sondy, aby nazhromaždili údaje o prachu a nabitých časticiach, ktoré zanecháva kométa. Podobné prelety cez chvosty komét podľa ESA dosiaľ zaznamenali len šesťkrát a aj to potom, ako sa to stalo.

Podľa vedeckého riaditeľa ESA Günthera Hasingera toto nečakané stretnutie s kométou "poskytne misiu s jedinečnými príležitosťami a výzvami", čo je, ako tvrdí, dobré. "Šance, ako je táto, sú súčasťou dobrodružstva vedy," dodal.

Solar Orbiter vzlietol k Slnku vo februári. Sonda za 1,5 miliardy eur je vybavená kamerami a senzormi, ktoré budú okrem iného snímať póly našej hviezdy či zachytávať plazmu a magnetické pole emitované Slnkom.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.