Od pádu a nálezu jasného meteoritu Košice uplynie desať rokov

, Autor:
Dnes uplynie desať rokov od pádu meteoritu Košice, ktorý bol vyše tisíckrát jasnejší ako Mesiac v splne.

Meteorit Košice, úlomok č. 72 (Zdroj: www.sav.sk)

(SITA) - Úlomky meteoritu našla expedícia pod vedením Jána Svoreňa z Astronomického ústavu SAV 20. marca 2010 v okolí obce Vyšný Klátov. Vypočítaná dopadová elipsa mala plochu 17,5 km2 a siahala od Vyšného Klátova až po zoologickú záhradu v Kavečanoch. Expedícia našla 218 úlomkov s hmotnosťami od 0,5 gramu do 2,37 kg o súhrnnej hmotnosti 11,28 kg. Agentúru SITA o tejto udalosti informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.

 

V deň, keď padal meteorit pre vysokú oblačnosť a dážď, nepracovali fotografické kamery Európskej bolidnej siete v Starej Lesnej a v Modre. Pád bolidu však zaznamenali detektory jasu oblohy na bolidových staniciach v Českej republike a v Rakúsku a pomohli určiť čas, trvanie a jeho približnú jasnosť. Atmosferickú dráhu jasného meteoru a jeho pravdepodobné miesto dopadu určili pracovníci z Astronomického ústavu Akademie věd Českej republiky v Ondřejove zo záznamov z dvoch bezpečnostných kamier v Maďarsku.

 

Svoreň poznamenal, že napriek tomu, že ide o bežný typ meteoritu z hľadiska jeho zloženia, meteorit Košice je výnimočný prípad. Priblížil, že z vyše 70-tisíc zaznamenaných meteoritov v medzinárodnej databáze, majú známu atmosférickú dráhu len necelé tri desiatky. Na základe dráhy vedia vedci určiť, z ktorej časti Slnečnej sústavy telieska či telesá prišli. „Hovoríme im meteority s rodokmeňom a meteorit Košice bol v čase nálezu len 15. prípadom na svete,“ podotkol astronóm. Ide o teleso, ktoré k nám prišlo z vonkajšej strany hlavného pásu asteroidov.

 

Astronóm uviedol, že meteorit je tvorený hlavne olivínom, prítomný je aj pyroxén a ďalšie doplnkové minerály. Obsahuje tiež železo vo forme kamacitu a taenitu s vysokým obsahom niklu. Klasifikovaný je ako chondrit H5. Priemerná hustota úlomkov je 3420 kg na m3. Počiatočná hmotnosť meteoroidu bola odhadnutá na 3,5 tony, čo zodpovedá priemeru 1,25 metra.

 

Časti meteoritu Košice sa nachádzajú v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave a Východoslovenskom múzeu v Košiciach a jeden menší úlomok je uložený aj v obci Vyšný Klátov. V danej obci a jej okolí, na mieste nálezu prvých úlomkov, bol v spolupráci s obcou, Astronomickým ústavu SAV a Univerzitou Komenského v Bratislave zriadený náučný chodník s ôsmimi tabuľami v slovenčine a angličtine.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.