Sonda NASA sa dostala na obežnú dráhu asteroidu Bennu

, Autor:
Sonda Osiris-Rex amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa minulý utorok dostala na obežnú dráhu asteroidu Bennu, ktorý sa nachádza 110 miliónov kilometrov od Zeme, čím vytvorila viacero rekordov.

Autor: NASA

(SITA/AP) - Bennu je v prvom rade najmenším vesmírnym telesom, k akému sa kedy pozemská sonda priblížila. Ďalším rekordom je vzdialenosť sondy od asteroidu, ktorá je po utorňajšom manévri 1,6 kilometra. Sonda sa k asteroidu priblížila už začiatkom decembra, na jeho obežnú dráhu však vstúpila až teraz. V roku 2020 by mala na asteroide aj pristáť a odobrať z neho vzorky, ktoré by mala v roku 2023 priviezť na Zem.

 

Ukotvenie sondy Osiris-Rex na obežnej dráhe asteroidu Bennu oznámila NASA v rovnaký deň, keď vesmírny výskum oslávil aj iný veľký úspech. Sonda New Horizons v zdraví prežila prelet okolo najvzdialenejšieho telesa, k akému sa doteraz ľudstvo vydalo - záhadného objektu na okraji našej Slnečnej sústavy, nazvaného Ultima Thule. Utorňajší úspech zároveň znamená, že sonda by mohla byť teoreticky schopná podniknúť aj ďalšiu misiu k niektorému z ešte vzdialenejších telies, ak sa tak NASA rozhodne.

 

Sonda New Horizons, ktorá v júli 2015 preletela okolo Pluta, sa v utorok ráno dostala k Ultima Thule na vzdialenosť 3 500 kilometrov. Ide o ľadové teleso, ktoré sa nachádza v Kuiperovom páse, pásme drobných planétok na okraji Slnečnej sústavy, a ktorému trvá oblet okolo Slnka takmer 300 pozemských dní. Teleso Ultima Thule sa nachádza až 6,5 miliardy kilometrov od Zeme a podľa niektorých vedcov by to mohli byť dokonca až dve telesá, ktoré na seba narazili v dôsledku príťažlivosti a rotujú okolo seba.


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.