(SITA) - Slovenskej nočnej oblohe v tomto období opäť dominuje meteorický roj Geminidy, ktorý bude možné pozorovať až do 17. decembra. Ako informoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov, tohtoročné maximum nastane v stredu 14. decembra nadránom, keď bude možné za ideálnych podmienok vidieť až 120 meteorov, teda padajúcich hviezd za hodinu. "Uvidíme teda najkrajší meteorický roj v tomto roku, najviac ich bude od polnoci až do svitania. Pred východom Slnka si ešte nenechajme ujsť pekné zoskupenie kosáčika Mesiaca s jasným Jupiterom a vpravo bude aj slabší červenkastý Mars a bielo-modrá Spika zo súhvezdia Panny," uviedol Rapavý.
Geminidy sú pomenované podľa súhvezdia Blíženci (Gemini), odkiaľ zdanlivo vylietavajú. Pre tento roj sú typické jasné, pomalé a niekedy pekne sfarbené meteory. U tých najjasnejších je často pozorovateľná stopa pripomínajúca kondenzačné pásy za lietadlami. Tento roj prvý raz pozoroval v roku 1862 R. P. Greg, odvtedy sa stal jedným z najsledovanejších rojov. Pozorovateľnosť Geminíd je ohraničená rokmi 1800 až 2100, teda koncom tohto storočia už tento roj pravdepodobne pozorovateľný nebude. Pôvod materského telesa Geminíd ostáva stále neznámy.
Spolu s Geminidami bude možné na oblohe vidieť aj asteroid Phaeton, ktorý patrí do skupiny Apollo. Zo všetkých pomenovaných asteroidov sa na svojej dráhe dostáva k Slnku najbližšie, len 21 miliónov kilometrov. Phaeton, nazývaný aj kamenná kométa, je teleso s priemerom päť kilometrov obiehajúce okolo Slnka po eliptickej dráhe s obežnou dobou 524 dní. V sobotu 16. decembra sa k Zemi priblíži na vzdialenosť 10,3 milióna kilometrov a bude viditeľný aj v menších ďalekohľadoch ako objekt s jasnosťou 11 magnitúd.
(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.