(SITA) - Išlo o dva krátke signály, z ktorých každý trval približne dve minúty. Podľa pracovníkov ESA trvalo spojenie dostatočne dlho na to, aby zistili, že je modul v pomerne dobrom stave. "Sme šťastní, že sme znova prijali signály z pristávacieho modulu. Všetci pracujeme na vytvorení stálejšieho spojenia medzi Rosettou a Philae," vyjadril sa Patrick Martin z ESA.
Philae sa v sobotu 13. júna po siedmich mesiacoch prebral z hibernačného režimu a následne prostredníctvom sondy Rosetta vyslal signál na Zem. Stalo sa tak po tom, ako sa kométa priblížila k Slnku, čo dodalo batérii modulu dostatok energie na fungovanie. "V nedeľu 14. júna sme znova nadviazali kontakt. To je, samozrejme, dobré, ale stále sa snažíme prísť na to, prečo trvajú tie kontakty tak krátko. V sobotu to bolo iba 85 sekúnd a v nedeľu desať sekúnd v priebehu niekoľkých minút. Môže to mať spojitosť s orientáciou Rosetty, možno nie je natočená úplne správnym smerom. Ale Rosetta sa nachádza 200 kilometrov od kométy, a hoci spojenie by malo byť dostačujúce, nie je ani supersilné a ak nie sú v správnom postavení, tak môžete stratiť signál," uviedol krátko po prvom kontakte po siedmich mesiacoch Paolo Ferri z ESA. Kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko sa momentálne nachádza 305 miliónov kilometrov od Zeme, pričom rádiový signál prekoná túto vzdialenosť zhruba za 16 minút.
Sonda Rosetta vypustila modul Philae na kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko vlani 12. novembra o 9:35 SEČ. Modul pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe. Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne, a preto sa odrazil. Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz. Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Počas krátkeho obdobia fungovania však stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.
(c) 2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.